Hbsag Pozitif

Hbsag Pozitif

hbsag pozitifHbsag pozitif bir kaç gün içinde evlik işlemleri için kan testi yaptırdım ve sonuç hbsag 1000 pozitif cıktı. Bu tam olarak ne demek ben şimdi hastamiyim yani yada ne yapmalıyım öneriniz nedir.

Cevap: Hbs Ag pozitifliği sizin HBV hepati B virüsü vücudunuzda var olduğunu gösteriyor. Açılımı hepatit B surface yüzey antijeni demektir.

HBV taşıyanlarda klinik olarak şu durumlar var
Taşıyıcı

Karaciğerde hasar olmaz, ALT ve AST sürekli normaldir. Yıllık bazı kan testleri ve ultrasonlar ile takip yapılır. Takipte iltihaplanmaya dönüşüm olursa, kronik hepatit B yani, gelişirse tedavi edilmesi gerekir.

Kronik Hepatit B
ALT ve AST devamlı veya dalgalanır tarzda yüksek bulunur. karaciğerde az yada çok bir inflamasyon vardır. HBV DNA seviyesi, HBE ag durumu ve karaciğer biyopsisi sonucuna göre interferon veya oral antiviral ajna denilen haplarla tedavi verilmesi gerekir.

Siroz
Hepatit halinin uzun süre devam etmesi sonucunda karaciğer dokusunda nodüllerşmeler ve gerçek iş yapan karaciğer hücrelerinde hepatositlerde kayıplar olur. ölen hepatositler yerini fibroz dokuya bırakır, karaciğer sertleşir ve küçülür. Hem görevlerini yapamaz hemde içinden geçen kan portal venöz kan- ince barsaklar, kalın barsaklar ve dalaktan gelen kan genel dolaşıma geçmeden önce portal ven olarak birleşir ve önce karaciğer içinden geçerek işlemlere tabii olur. Geçmekte zorlanır ve kendine kalbe ulaşmak için tali yollar arar, tibben kolleteral de denen bu yolların en bilineni özofagus varisleridir. Kanadığında hayati sorun doğurabilir.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …