Havuz Balığı

Havuz Balığı

Yaşadığı yerler: Çin ırmaklarında bolca bulunur. Havuz ve akvaryumlarda süs balığı olarak yetiştirilir. Sazan balığına benzeyen, 15-25 cm boyunda kırmızı renkli bir tatlı su balığı. Bıyıkları bulunmaz. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Japon ve Çinliler bundan teleskop gözlü, tül kuyruk, peçeli, altın balık gibi bir çok akvaryum soyları elde etmişlerdir.

Anayurdu Çin olan, havuz ve akvaryumda yetiştirilen bir süs balığı. Kemikli balıklar takımındandır. Pullu vücudu kırmızı altın renginde, yüzgeçleri yağlıdır. Akvaryumlarda boyu 10-15 cm’yi geçmez. Renginden dolayı “kırmızı” veya “altınbalık” da denir. Japonlar senelerce yaptıkları genetik çarprazlamalar sonucu bundan kırmızı, turuncu renkli çeşitli boyda birçok ırklar elde ettiler.

Güney Çin’de halen önemli bir besin kaynağı olarak avlanır. Eti sazan kadar makbul değildir. Zor şartlara rahatlıkla uyar. Oksijen ihtiyacı çok az olduğundan, bataklık sularda ve kanallarda kolayca hayatını sürdürür. Bıyıksız ve dişsizdir. Diplerde çürümüş, organik bitkiler ve hayvani artıklar, larva ve kurtçuklarla beslenir. Besinlerini boğazında gırtlağa ait kemiklerle (yutak dişleri) öğütür. Pek nadir olarak boyu 30 cm’yi, ağırlığı 1 kg’ı geçer. Havuz ve akvaryum sularında kırmızımtrak altın rengini muhafaza eder. Nehir ve göllere bırakıldığında soğuk suların etkisiyle rengi kirli beyaza döner.

Nisan ve mayısta ürer. Yumurtalar 20 gün zarfında açılır. Akvaryumlarda 20 yıl kadar yaşadığı tesbit edilmiştir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …