Hasan Hayri Aytepe Hayatı

Hasan Hayri Aytepe Hayatı? Hasan Hayri Aytepe Kimdir?

Hasan Hayri Aytepe Hayatı? Türk askeri, emekli tümgeneral. 1894te istanbulda doğdu. ilk öğreniminden sonra Mekteb-i Harbiye-i Şahaneye girdi. Buradan 1915 te Piyade Zabiti (Teğmen) olarak mezun oldu. 10 Ağustos 1929 da yetmiş üçüncü dönem olarak Harb Akademilerini bitirdi. Çeşitli askeri birliklerde vazife yaptı. Kara Kuvvetleri Personel Dairesi Başkanlığında bulundu. 14 Temmuz 1957 de tümgeneral iken emekliye ayrıldı. 2 Eylül 1966 Cumartesi günü istanbulda vefat etti. Edirnekapı Kabristanına defnedildi. Milletini, dinini ve vatanını seven Hasan Hayri Aytepe, hoş sohbetleri ve nasihatleriyle de insanlara faydalı olmaya çalıştı.

Hasan Hayri Aytepe Hayatı

Çocuklara dini vazifelerini öğretmek husüsunda şunları söyledi “Din alimlerinin yazdıkları kitaplar varken, ayrıca bu mevzularda bir baba olarak çocuklara nasihat vermenin lüzumsuz olduğunu düşünmek doğru değildir. Çünkü çocuğunun saadetini isteyen bir baba, yalnız dünyanın kısa saadetini değil, ahiretin sonsuz saadetini de çocuğuna bildirmekle vazifelidir. Babaya bu vazifeyi veren cenab-ı Haktır.”

Hasan Hayri Aytepe’nin Allahü tealaya yalvararak söylediği bir münacatı şöyledir

“Ya Rabbi! Senin lütuf ve kerem ve inayetinle, büyük sıkıntılar görmeden, uzun bir ömür yaşadım. Bu hayatın içinde sana karşı pekçok günah işledim. irade-i cüziyyemi senin razı olmadığın şeylere sarf ettim. Artık sana rücü etmek zamanım pek yakın. Bundan sonraki dünya ve ahiret hayatımın safhaları şu olacak:Dünya elemleri, sekeratül-mevt, kabir hayatı, haşr alemi, mükafat ve mücazat ihtimalleri… Büyük günahlarımla, bu tehlikeli geçitlerden nasıl geçeceğimi bilmiyorum. Affına kavuşmazsam halim ne olacak? istiğfar ve dualarım kabule layık olacak mı bilmiyorum?Senin af ve mağfiret sıfatın, tek ümidim.

Senden başka kime sığınabilirim. Ya Rabbi! Sana inanıyorum.Kitabında bildirdiğin gibi inanıyorum. Kitabına ve Resülüne (sallallahü aleyhi ve sellem) inanıyorum. Hudutsuz büyüklüğünü anlatan kainatı (evreni) gözlerimle görüyorum. Büyüklüğünü, bana ihsan ettiğin aklımla anlıyorum. Günahlarımın af ve mağfiret deryan içinde, bir damla bile olmadığını da biliyorum. işlediğim günahlardan pişmanlık duyuyorum. Pişmanlık duygularımı eksiltme! Bu duygularımı elem derecesine çıkart ya Rabbi! Ya Rabbi! Sen af etmeyi seviyorsun. Beni de affettiğin kulların içine al! Sen Gafürurrahimsin ya Rabbi!”

Hasan Hayri Aytepe Hayatı…

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …