Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Hasan Ferit Alnar Hayatı

Hasan Ferit Alnar Hayatı

Hasan Ferit Alnar Hayatı

Besteci ve orkestra şefi olan Anlar, 1940 larda adını duyuran Türk Beşleri arasında yer almıştır ptt Genel Müdürü, Hüseyin Bey ve iyi derecede kanun çalan Saime Hanımın ilk oğulları olarak 1906 yılında istanbul Kanatlarımın Altındada doğdu

müzikle ilişkisi annesinden aldığı kanun dersleriyle başladı.1914 yılında Alman Okulundaki çoksesli koroda görev aldı istanbul Lisesine yazıldı ve 9.sınıftayken liseden ayrılarak mimarlık Akademisine geçti.Fakat özel olarak Saadettin Arelden armoni, Edgar Manastan kontrpuan, füg ve piyano öğrendi.

Mimarlık öğrenimini yarıda bırakarak müzik eğitimi için 1927 de avrupanın ünlü müzik merkezi Viyanaya gitti.Orada Josef Marxın bestecilik, Oswald Kabastadan orkestra şefliği dersleri aldı.

1932 yılında hem bestecilik hem de orkestra şefliğini başarıyla bitirerek diplomalarını aldı ve Türkiyeye döndü istanbul Şehir Tiyatrosunda orkestra yöneticiliği, belediye Konservatuarında da müzik tarihi öğretmeliği yapmaya başladı.

Bu görevde dört yıl kaldıktan sonra ankaraya yerleşti.Burada devlet Konservatuarına bestecilik öğretmeni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının şefi Dr. Ernest Preatoriusun şef yardımcısı görevine atandı.

1946 yılına kadar kompozisyon ve orkestrasyon okuttu Preatoriusun ölümünden sonra Senfoni Orkestrasının şefi oldu 1952 yılına kadar bu görevde kaldı.

Sağlık sorunları üzerine görevinden ayrılarak ankara Devlet Konservaruarına öğretmen olarak döndü.Armoni, form bilgisi, orkestrasyon dersleri verdi.

1955 yılında Viyanaya yerleşti.Viyana Filarmonisini, München ve Stütgrad radyo Senfoni Orkestralarını konuk şef olarak başarıyla yönetti.

Annesi Viyanalı, babası insbrucklu olan Hilde adındaki kızla tanıştı.Bir süre sonra Sevin adını alan bu kızla 1957 yılında ankarada evlendi.Daha sonra orkestra yönetmek üzere tekrar Viyanaya döndüler.

1946 yılında yine Ankaraya yerleşerek, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla konserler, Devlet Operasıyla oyunlar yönetti ve Ankara Devlet Konservatuarında dersler vererek çalışmalarını sürdürdü.

1953 yılında babası, ingilterede öğrenimde bulunan oğlunu ve 1875 de çok sevdiği annesini kaybeden Alnarın 1977 yılından sonra sağlığı iyice bozuldu

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …