Halka Nedir

Halka Nedir

Halka, (Sabit halka olarak da bilinir), jimnastik aleti ve dalı. Yalnızca erkeklerin yarıştığı bu dal, jimnastik karşılaşmaları içinde en fazla fiziksel güç gerektiren türdür. Bununla birlikte, 1960’lardan bu yana, halka için gerekli gücü bir ölçüde azaltan sallanma hareketine ağırlık veren bir eğilim gelişmektedir.

İtalyan kökenlerine dayanarak, bu dal Roma Halkası olarak bilinmektedir, ancak ilk kez 19. yüzyıl Almanya’sında kullanıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır. 19. yüzyıl başlarında, genellikle jimnastiğin babası olarak kabul edilen Alman Friedrich Jahn tarafından geliştirilmiştir.

Halka
Halka tahtadan yapılır. 18 cm iç çapa ve 2.8 cm kalınlığa sahip iki nem emici halka tavandan veya serbest duran bir iskeletten sarkan iplere veya kablolara asılıdırlar. Tabandan 5,2 metre yüksekliğe asılmış kayışlara takılan halkaların yerden yüksekliği 2.5 m’dir ve birbirlerinden 50 cm uzaklıkta dururlar. Güvenlik memurları her yarışta raunt aralarında onların güvenli olup olmadığını kontrol eder. 20 cm kalınlığındaki lastik bir paspas doğrudan halkanın altına yerleştirilmiştir.
Hareketler

Halka jimnastik dallarının çeşidi bol olanlarındandır. Jimnastikçi, yerçekimine meydan okuyan tutuş ve sıçramalardan başlayarak inmeden önce hızın onu aletin tepesinde döndürdüğü harikulade hava inişlerine kadar birçok hareket sergiler.

Hareketler, halkalar sabit durumdayken (halkalarda sallanma ya da sarkaç hareketi olmaksızın) yapılır. Gövdenin sallanma hareketleri, fiziksel güç ve belirli bir konumda durma becerisiyle birleştirilir. Halkayla en güç hareketler, kollar tümüyle gergin biçimde yanlara doğru uzatılmışken gövdenin dikey durumda taşındığı haç ya da demir haç ile kolları düz tutup halkaya asılarak bedenin yatay konumda taşındığı kaldıraçtır.

Halka hareketleri aşağı yukarı 90 saniye sürer; çok çaba gerektirdiğinden, çok az jimnastikçi uzun süre dayanabilir.
Puanlama

Hakemler teknik hatalar ve onları rahatsız eden çok fazla halka ya da ip hareketi gibi estetik olmayan hareketlerden de puan kırarlar. Halkadan düşmek bile jimnastikçinin aleti yakalamaya çalışışı kadar rahatsız edici olmayabilir ve böyle bir durumda belirlenen 10 puanın sadece 0.5’ini kaybeder.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …