Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalı Gribe neden olan influenza virüsü son derece bulaşıcı bir virüs olduğu için gripli kişilerden uzak durma, sağlıklı beslenme gibi basit önlemlerle önüne geçilmesinin mümkün olmadığı hatırlatılıyor. Hastalığı önlemek için aşılanma, antiviral ilaçlarla korunma ve hastalığın erken başlangıç döneminde antiviral ilaç kullanma yöntemleri arasında karşılaştırmalı çalışma yapılmış ve aşılanma en etkili yol olarak bulunmuştur. Bir başka konu da vitaminlerin koruyuculuğu. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde vitaminlere altından kalkabileceklerinden çok daha ağır misyonlar yükleniyor.

Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Vitamin sözcüğünün kökeni vital amindir yani protein yapısındaki yaşamsal maddeler. Ancak zaman göstermiştir ki, bu bileşikler ne amin yapısındadır ne de o kadar yaşamsal işlevleri vardır. Vitaminimiz eksik olmasın mutlaka, ancak vitaminlere güvenerek hem aşılanmayı hem de gerektiğinde ilaç kullanmayı aksatmayalım.

Grip aşısı ile, vücudumuza grip virüsünün insan savunması tarafından tanınan özellikle dış yüzeyindeki ve çekirdek yapısındaki antijen olarak adlandırılan bazı protein yapıdaki parçacıklarını vermekteyiz. Böylece, bu cansız parçacıklar savunma mekanizmalarımızı harekete geçirmekte ve virüse karşı savunma elemenları oluşarak aynı zamanda savunma hafızasına alınmaktadır. Sonrasında gerçek virüs ile karşılaşıldığında, çok hızlı bir şekilde virüs daha hücrelerimize ulaşamadan yok edilebilmektedir.

Sağlıklı Beslenin

Grip, vücut direnci düşük olan kişilerde daha kolay yayılır. Vücudun ihtiyacı olan protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum organları bu durumdan etkilenir. Sarımsak, elma sirkesi ev zencefil gibi besinleri tüketerek vücudunuzu mikroplara karşı koruyabilirsiniz.

Bol Su İçin

Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlar. Kışın su içmek zor olsa da, bunu bir alışkanlık haline getirerek her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalıdır. Su vücudunuzdaki toksik maddeleri atmanıza yardımcı olur ve sizi mikroplara karşı korur.

Düzenli Olarak Spor Yapın

Spor, gripten korunmak için de çok önemlidir. Haftada 3 gün, günde en az yarım saat spor yapılması faydalıdır. Hafif yürüyüşler ve esneme hareketleri vücut direncinizi arttırmakta yardımcı olacaktır.

El Hijyeninize Dikkat Edin

Mikroplar en çok ellerimizde bulunur. Ofis, sokak gibi kalabalık ortamlarda bulunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalı ve mümkünse bir dezenfektan ile elinizi dezenfekte etmelisiniz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …