Gribe Ne iyi Gelir

Gribe Ne iyi Gelir? Grip Ne Demek?

Gribe Ne iyi Gelir? grip hastalığı, influenza virüsünün solunum yollarına yerleşerek, burada çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Virüsün vücuda girdikten birkaç saat sonra bile kolaylıkla hastalık belirtileri gözlemlenmeye başlamaktadır. Yerleştiği yerde kolayca yayılmaya başlayan virüs, tüm vücuda yayılarak etkiler.Önlem alınmadığında birçok insanın ölümüne kadar yol açabilecek kadar şiddetli olarak tehlike arz etmektedir. Her 10 kişiden 1’i bu hastalığa yakalanmaktadır. Sağlığına dikkat eden ve kendine bakan kişiler için 1 hafta 10 gün içerisinde iyileşme süreci başlamaktadır. Ancak bağışıklık sistemi zayıf veya hastalığını ciddiye almadan gerekenleri yapmayan kişiler için çok daha ciddi tehlikelere yol açabilmektedir.Hapşırma ve öksürme yoluyla su damlacıkları halinde havaya dağılarak ve diğer kişilerin solunum yollarına nüfuz ederek virüsü kapmalarını ve hastalanmalarına sebep olmaktadır.

Grip Nedenleri

Gribe Ne iyi Gelir? Grip hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yıllık grip salgılarında dünya nüfusunun %5 ile %15’ i üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaktadır.

Hastane yatışları ve ölümler, çoğunlukla yüksek riskli gruplarda ortaya çıkmaktadır. İnfluenza virüsünün solunum yollarına yerleşmesi grip hastalığının başlama nedeni olarak belirlenmektedir. Hapşırık ve öksürükler de kolayca bulaştığı için çok basit şekilde yayılabilmektedir.

Grip Belirtileri

Gribe Ne iyi Gelir? Gribe yakalanan kişilerde gözlenen başlıca belirti halsizliktir. Grip atlatıldıktan sonraki birkaç hafta bile bu halsizlik durumu devam etmektedir. Ayrıca baş ve karın ağrısı da halsizliğe eşlik etmektedir. Yüksek ateş ve titreme, öksürük, eklem ve boğaz ağrıları, hapşırma, burun akıntısı, baş dönmesi ve iştahsızlık gibi durumlar da grip belirtilerindendir.

Çocuklar için bu durumlara ek olarak ishal ve kusma da eşli etmektedir. Bu belirtiler görülmeye başlandıktan sonra uygulanan tedavi ile birlikte bir hafta içerisinde iyileşme gözlenir ve şikâyetler ortadan kalkar. Eğer bundan daha uzun süre içerisinde bile iyileşme gözlenmediyse, kişinin derhal doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Grip Tedavisi

Gribin tedavi yöntemleri, virüsün neden olduğu belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanmaktadır. Belirtiler gözlenir gözlenmez tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Böylece giribin devam etme süreci kısalır ve belirtiler daha çok şiddetlenerek kişiye de daha fazla acı vermeden ortadan kaldırılabilmektedir.

Bol sulu gıdaların tüketilmesi, hastalık süresince olabildiğince fazla dinlenilmesi grip tedavisinde oldukça etkili yöntemlerdendir. Ayrıca toplumumuzdaki yanlış ve yaygın düşüncenin aksine, antibiyotik kullanımı grip için etkili değildir çünkü antibiyotikler virüslere etki etmezler.

Aksine, antibiyotik kullanımı bakterilerin direnç kazanmasına sebebiyet vermektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, işe birkaç gün ara vermek ve kişilere dokunma ve temas etmekten kaçınmak da çok önemlidir.

Tıbbi müdahale yanında gribe anlık faydalar sağlayan bazı bitkisel tedavi metodları da vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Bal

Neredeyse bütün hastalıklara faydalı olan bal grip, nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Diğer bitkisel tedavi metodlarında bal ayrıa ek kombinasyon olarak kullaılmaktadır.Blın grip, nezle ve soğuk algınlığı tedavi sürecini hızlandırabilir antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri vardır.

Ilık suya bir şeker kaşığı bal katrak günde 2-3 kere içmek iyi gelir. Bunun yanında limon suyuna bal katarak tüketmek başta grip olmak üzere soğuk algınlığının neden olduğu hastalıkları iyileştirebilir.

Ayrıva 10-15 fesleğen yağrağını kaynatın ve suyuna bal katarak tüketin, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlara anlık rahatlama sağlar.

Bal 1 Yaş Altındaki Çocuklara Verilmemesi Önerilir

Limon

Limon, antibakteriyel, antiviral, antifungal özelliklerinden dolayı gripin vücutta neden olduğu virüs ve emptomları ortadan kaldırmaya birberidir.

Ilık bir bardak suyu grip belirtileri geçene kadar yaklaşık 3-4 gün boyunca tüketin, aynı zamanda soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.

Bir bardak ılık suya limon suyu ve bal katarak tüketmeniz aynı şekilde grip hastalığına faydalıdır.

Hardal

Hardal grip tedavisinde oldukça etkilidir.Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı antimikrobik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı ciddi etkiler gösterir ve kısa sürede iyileşmeye yardımcı olabilir.

Bir yemek kaşığı kuru hardalı bir yumurta beyazıyla az su katarak karıştırın ve macun yapın. İnce bir bez yordamıyla veya direk göğsünüze uygulatın. Kan dolaşımını arttırarak başta solunum yolları olmak üzere damarlarda tıkanıklıkları ortadan kaldırır. Keskin kokusu aynı zamanda nezle veya gripten kaynaklanan burun tıkanıklığı sorunlarını ortadan kaldırır.

Zencefil

Zencefil, uzun grip vakaları başta olmak birçok sağlık sorununda, popüler doğal ilaç olarak bilinir. Güçlü bir anti-inflamatuar özellikleri yanı sıra zencefil, vücudun ısınmasını ve gevşemesini sağlar. Bunun yanında, gripin neden olduğu virüsleri defetmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bir bardak suya taze rendelenmiş zencefil koyun ve kaynatın, soğuduktan sonra limon veya baş katarak afiyetle için. Günde 2-3 bardak içilebilir. Sonuç alana kadar devam edin.

Sarımsak

Sarımsağın doğal antiviral, antifungal, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri grip için harika bir çare olabilir. Bunun yanında çeşitli grip, nezle ve soğuk algınlığı belirtileri hafifletmeye yardımcı olur, bağışıklık arttırıcı bileşik olan ‘‘allicin’’ içerir.

Grip hastalığı esnasınd abir iki diş sarımsak çiğnemek ve daha sonra yutmak grip hastalığına iyi gelir.

Anlık rahatlama için sarımsak yanında karanfil çiğneyebilirsiniz veya bir çay kaşığı sarımsak suyu yudumlayabilirsiniz.

Buhar

Buhar tedavisi grip, nezle ve soğuk algınlığında mukus salgısı için oldukça etkilidir.

Bunun için suyun içerisine bir miktar nane atarak kaynatı ve suyun buharını soluyun. Nane dışında suya kekik yağı koyarak buharını solumak nefes tıkanıklığı sorununu çözebilir.

Çemen

Çemenin güçlü antiviral özelliği grip yanında nezle ve soğuk algınlığını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bir bardak suyu bir miktar çemen tohumu ekleyerek kaynatın ve soğuduktan sonra süzün ve daha sonra için. 3-4 gün boyunca günde bir kere için.

Çemen tohumu grip hastalığına anlık rahatmalama sağlayabilir.

Nane Çayı

Nane grip tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mukusa faydalı olduğu gibi, mikroğların kırılmasına ve aynı zamanda gribin neden olduğu nefes darlığı sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Birkaç nane yaprağını bir bardak suda kaynatın ve soğuduktan sonra için. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi, kaynayan suda buharı solumanız anlık rahatlama sağlar.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …