Google Nedir

Google Nedir

Google, inc. dünyanın en iyi arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır Stanfordda doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Googleı 1998de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniyada bulunur ve tüm dünyada 10,000 civarında kişi çalıştırır Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capitalı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı firmalara özel web arama çözümleri de sunuyor Googleın piyasa değeri 2007 sonu itibariyle 219 milyar Amerikan dolarıdır Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir 2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı

Tarihçesi ve gelişimi Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti kategorilemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları popüler olmaya başladı. Google başlangıçta google stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larrynin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da projelerini ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.

Yahoonun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır.David onlara projelerini geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.

Bu sırada Sun Microsystemsin kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998 de bir arkadaşlarının garajında Googleı kurarlar. Aynı yıl Pc Magazine adlı derginin Googleı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun popüleritesini katlamıştır.

Teknolojisi Googleın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Googleı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar sözcük veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank teknolojisine dayanır.

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa Adan Sayfa Bye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa Adan Sayfa Bye bir oy olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

Googleın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …