Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Göğüs Nedir

Göğüs Nedir

Göğüs Nedir

Göğüs Nedir? Göğüs Ne Demek? Göğüs Nedir Kısaca? Göğüs Ne Demektir? Göğüs Hakkında Bilgi?

göğüs Nedir, Göğüs anatomisi-insanda insanda, göğüs, iç organları ve diğer içeriği ile birlikte vücudun boyun ile karın arasında kalan bölümüdür Göğüs kafesi, omurga ve omuz kuşağı tarafından sarılmış ve çevrelenmiştir. göğüsün içeriğinde şunlar bulunur Organlar kalp Akciğerler kaslar Majör pektoral kas ve Minör pektoral kas pektoral kaslar trapezius kası ve boyun iç yapıdakiler diyafram özofagus trakea xiphoid process arter ve venler aort vena cava superior vena cava inferior pulmoner arter.

insan göğüs bölgesinin X-ışını altında görünümü kemikler Humerusun üst kısmını da kapsayacak şekilde omuz yuvası skapula sternum Thoraks omurları gerdan kemiği göğüs kafesi yüzeydeki kaburgalar dışardaki yapılar meme ucu süt bezleri toraks karın bölgesi mide, böbrek,pankreas, dalak, ve alt özofagus.

insanlarda Göğüs

göğüsün göğüs kafesi ile korunan bölgesine aynı zamanda toraks da denir Göğüs ve toraks kelimeleri zaman zaman hatalı olarak birbirinin yerine kullanılır.

Göğüs anatomisi Diğer hayvanlarda Dört bacaklı memelilerde, süt bezleri ve meme uçları arka bacaklara yakın konumlanmıştır ve dolayısıyla göğüsün, bir parçası değildir.Başka bir deyişle göğüs anatomisinde benzer iç organlar vardır ancak değişik şekilde konumlanmışlardır.

Göğüs yaralanmaları Göğüs yaralanmaları aynı zamanda şu şekilde de geçergöğüs travması, toraksa ait yaralanma, toraks travması Birleşik Devletlerdeki fiziksel travmalardan ölümle sonuçlananlarının ¼’üne tekabül eder insan vücudunda, göğüs boyun ve diyafram arasında kalan ön bölgedir.Göğüs bölgesinde çok önemli iç organlar bulunur ve göğüs kafesi ile korunurlar.

estetik Göğüs cerrahisi Göğüs, kadınlığı simgeleyen, erojen bir organ olup, kadının ruhsal ve fiziksel açıdan kendini iyi hissetmesi üzerine önemli ölçüde etkisi mevcuttur. Göğüs yapısının tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da gebeliği takiben kilo verme sonucu, göğüs büyüklüğü normalden daha küçük gelişebilir. Hamilelik ise kadın hayatının doğasında yer alan ve insan neslinin devamlılığı açısından kaçınılmaz bir olay. Hamileliğin ilk aylarında hormonal değişikliklerle göğüsler büyür ve süt üretimi için bir hazırlık başlar. Doğumun ardından emzirme dönemi boyunca süt üretimi ile memeler sürekli dolup boşalır. Emzirme sona erdiğinde ise sönük bir hal alır.

Memeyi saran deri küçülmeye uyum gösteremez, deri bol kalınca meme yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmaya başlar. Zaman zaman hamileliğe bağlı olmaksızın aşırı kilo alıp vermeler de göğüslerin sarkmasına neden olabilir. Göğüs şekil ve büyüklüğünde normal sınırların dışına taşan sapmalar, estetik görünümü bozmasının yanı sıra kadının ruhsal durumunu etkileyebilir, öz güven kaybına neden olabilir. Bu gibi durumlarda mevcut olan problemin niteliğine göre göğüs büyütme, göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatları uygun çözümler sağlayabilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri Prolaktin Yüksekliği Nedir:Bu hormonun fazla salgılanması kadınlarda adet düzensizliği, bebek söz konusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir