Gırtlak Kanseri Nedir

Gırtlak Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak Kanseri Nedir? Gırtlak kanseri, Kanserler arasında en fazla görülen kanser türü olup özellikle sigara içenlerde daha sık görülür. Gırtlak, 3 bölümlü olan açılıp kapandıkça nefes almayı ve konuşmayı, yutkunmayı sağlayan organımızdır. Gırtlak yapısında ki hücrelerin bozulması ile oluşan tümörler gırtlak kanserini başlatır. Sıklıkla 55 yaş sonrasında ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak ses tellerinin olduğu nokta olduğundan gırtlak kanserinin en büyük belirtisi, ses tellerinde etkilidir. Seste oluşan değişimler kısıklık, incelik ve kalınlaşma kanserin ilk belirtisidir.

  • Yutkunma zorluğu, gırtlak bölgesinde şişlik,
  • Sürekli tekrar eden öksürük, geçmeyen boğaz ağrısı, nefes kokusu,
  • Kulak ağrısı, nefes darlığı, hırıltılı nefes alıp verme,

Nedensiz kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk olarak kendini gösterir. Yaklaşık 2-3 hafta kadar süren ses kısıklığınız varsa hemen doktora müracaat ediniz.

Gırtlak Kanseri Nasıl Oluşur?

Vücudumuz sürekli olarak yeni hücre üretir ve eskileri ölerek yerlerine yeni hücreler yerleşir. Gırtlak kanserinde, eski hücreler ölmez. Bu nedenle eski hücreler birikmeye başlar. Bu hücreler birleşerek tümörleri oluşturur. Bu tümörler iyi huylu ve kötü huylu olabilir. İyi huylular, polipler hayatı tehdit etmez. Kanserli olanlar, çevre dokulara ve organlara hızla yayıldıklarından zarar verirler. Gırtlak kanseri en fazla sigara kullanan insanlarda görülür. Alkol kullanan insanlarda risk altındadır. Hayvansal yağlardan zengin beslenme tarzı, reflü diğer sebepleri arasındadır.

Gırtlak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her kanser türünde olduğu gibi gırtlak kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Başlangıç aşamasında, radyasyon tedavisi ile tedavi yapılabilir ve başarılı olur. İlerleyen kanserlerde, kemoterapi ve radyoterapi bir arada kullanılır. Kanser gırtlak harici başka doku ve organlara yayıldıysa seçilecek yöntemler değişebilir. Gırtlak kanserinde bazen ameliyat uygulanır. Gırtlağın bir kısmı veya tamamı alınarak tedavi uygulanır. Bazen lenf bezleri de alınarak tedaviye devam edilir. Ameliyat sonrası sigara ve alkol kullanılırsa kanser kendini tekrar etmektedir.

Gırtlak kanserinin tedavisinde, kanserin aşaması, tümörün büyüklüğü, hastanın yaşı, hangi tedavinin seçileceği konusunda çok önemlidir. Gırtlak kanseri özellikle erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Sigara ve alkol kullananlarda gırtlak kanseri riski artar, uzun süre ses kısıklığınız varsa hemen bir doktora görünerek gırtlak kanserine karşı önlem alınmalıdır. Kaynak: Gırtlak Kanseri Nedir?

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …