Gastroenterit Nedir

Gastroenterit Nedir

Mide ve barsağın iltihaplarına verilen genel isim. gastroenterite, sebeb olan birçok amil bulunmasına rağmen, besin zehirlenmeleri şeklinde görülmesi daha sıktır. Sebepleri arasında alkolizm, sıtma, had karaciğer iltihabı, bazı yiyeceklere karşı hazım sistemi mukozasının aşırı hassas olması sayılabilir. Bazı virüsler de gastroenterit, tablosu ortaya çıkarabilir. Kimyasal maddelerden arsenik ve böcek zehirleri de sık olarak gastroenterit yaparlar. Besin zehirlenmelerinde en çok görülen mikroplar stafilokok, salmonella ve clostridium cinsi bakterilerdir

Karında bir rahatsızlık ve sıkıntı hissiyle başlayan gastroenteritte genellikle olaylar hızlı gelişir ve bulantı, kusma, ishal, karında kramplar, ateş yükselmesi takip eder. Kusma ve ishallerin şiddetli olması halinde kaybedilen su, vücudu şoka götürebilir. Ayrıca bazı ağır vakalarda kusmuk ve dışkıda kan

görülebilir. gastroenteritlerin bir çoğunda kusma ve ishal 2-4 günde sona erer ve hastada iyilik hali geri döner. Salmonella cinsi bakterilerden dolayı olanlarda belirtiler aylarca sürebilir.

Hafif seyreden vakalar evde istirahat ve basit tedbirler ile geçiştirilebilir. ilk saatlerde sadece bol su içmeli ve hiçbir şey yemeyerek sindirim sisteminin toparlanıp kendisine gelmesine yardım etmelidir. ishali önleyici basit bir ilaç alınabilir. Belirtilerde kısa sürede bir düzelme görülürse bisküvi, reçel, sulu çorbalar gibi muharriş olmayan tahriş etmeyen yiyecekler verilebilir. Çay, meyve suyu, kahve ve, benzeri maddeler belirtileri yeniden uyandırabilir.

Şiddetli karın ağrısıyla beraber dışkılamada kan olması, genel durumun bozulması ve kimyasal veya bitkisel bir zehirin alındığı bilinen durumlarda, en kısa zamanda bir hekime başvurmalıdır. Gereksiz yere ve şuursuz antibiyotik almak faydasız, hatta çok kere zararlı olmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …