Futbol Genel Oyun Kuralları Nedir

Futbol Genel Oyun Kuralları Nedir

Futbol, herkesin rahatlıkla anlayabileceği basit kurallara sahiptir. Bu nedenle her yaş cins ve seviyede kişiler tarafından rahatlıkla oynanabilir. Bu özellikleri nedeniyle dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından hem oynanan hem de seyirci olarak takip edilen en popüler spor dallarından biri olmuştur. Oyunun temel kuralı kaleciler dahil her takım onbir sporcudan oluşur ve kaleciler dışındaki oyuncuların elleri hariç belirlenmiş kurallar dahilinde vücudunun herhangi bir yerini kullanarak rakip kaleye gol atabilmektir. En fazla gol atan galip sayılır

Aynı takım oyuncuları aynı renk ve desen forma şort tozluk tekmelik ve özel futbol ayakkabısı krampon giyerler. Genellikle deri malzemeden yapılma top kullanılır. Oyuna orta saha çizgisinden bir takımın başlama vuruşuyla başlanır. Oyun topun oyun alanı dışına çıkması kural ihlali faul veya gol olması dışında devam eder. Oyun süresi özel turnuvalar dışında 45 Dakikadan iki devre halinde 90 dakikadan oluşur. Oyunun duraksama zamanları hakem takdiriyle her devre sonuna eklenir. 15 Dakikalık devre arası molası vardır. Oyun bir orta ve yardımcı iki hakem olmak üzere üç hakem tarafından yönetilir. Oyun sırasında dördüncü hakemde yedek olarak bulunur.

Ceza alanı içinde yapılan fauller ve ihlaller penaltı olarak değerlendirilip penaltı noktasından kaleye direk vuruş olarak kullanılır. Ceza alanı dışında yapılan kural ihlalleri ve fauller indirek vuruş olarak olarak kullanılır yani topun oyuna sokulabilmesi veya gol olabilmesi için pası yapan oyuncu dışında bir başka oyuncuya da değmesi gerekir.

Top yan çizgilerden oyun alanını terk ederse top diğer takım oyuncuları tarafından iki elle atılan Taç atışıyla oyuna sokulur. Taç atışı sırasında ayaklar yerden kesilmemeli eğer kesilirse bu kural ihlaline girer ve taç atışıyla topu oyuna sokma diğer takıma geçer. Taç atışı hiçkimseye değmeden kaleye girerse gol olarak değer bulmaz. Oyun karşı takımın indirek vuruşuyla başlar.

Top savunma oyuncuları veya kalecinin müdahalesiyle kale yan çizgilerinden çıKarsa bu karşı takıma Korner atma hakkını kazandırır. Korner köşe bayrakları noktasından ayakla kullanarak yapılır. Eğer top atak yapan takım oyuncuları müdahalesiyle kale yan çizgilerinden geçerse bu OUT olarak değerlendirilir. Top ceza alanı içinden kaleci veya savunma oyuncusu tarafından ayakla out atışı kullanılarak oyuna sokulur

Ayrıca kontrol et

Kano Nedir

Kano Nedir? Kano Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kano Nedir? Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. Ağaç kütüğünün …