Fotoğraf Nedir

Fotoğraf Nedir? Fotoğraf Ne Demek?

Fotoğraf Nedir? Fotoğraf kelimesi, Yunanca photo ışık ve Latince graph iz bırakmak sözcükleri birleştirilerek türetilmiş bir isimdir. Kelime anlamı, ışık yardımı ile iz bırakmaktır. Fotoğraf, cisimlerden yansıyan elektromanyetik radyasyonun toplanıp odaklanmasıyla oluşturulur. En yaygın rastlanan fotoğraflar insan gözünün görebileceği kalıcı görüntüler yaratan dalga boylarıyla yaratılan fotoğraflardır.

Fotoğraf Nedir? Fotoğraf Ne Demek?

Fotoğrafta en önemli unsur ışıktır ışık, üzerine vurduğu nesneleri görülebilir kıldığı gibi, fotoğraf, oluşumuna da olanak sağlar. işte bu yüzden fotoğrafı çekecek makinedeki objektif de önem arzetmektedir. Objektifin optik çapı ne kadar büyükse içeriye giren ışık miktarıda o kadar çok olacağından, fotoğraf çekiminde daha yüksek enstantaneler kullanılabilinecektir.

Çoğu fotoğraf, ışığı fotoğraf filmine, CCD ye ya da CMOS görüntü algılayıcısına odaklayan fotoğraf makinesiyle çekilir. Nesneler ışığa duyarlı kağıdın üzerine yerleştirilip, ışığa maruz bırakılarak fotogram ya da bir tarayıcının üzerine konularak da fotoğraf elde edilebilir. iyi fotoğrafın ne olduğu her zaman tartışma konusu olmuştur.

Dijital Fotoğraf Nedir?

Dijital Fotoğraf NedirDijital fotoğraf bilgisayar ortamında saklanan çeşitli dosya formatlarından oluşur. Bu formatlardan en popüler olanı sıkıştırılmış JPEGdir. Diğer formatlar ise TıFF ve RAW formatlarıdır.

Fotoğrafın Tarihçesi?

Tarihçesi Tarihin bilinen ilk fotoğrafı, 1826 Temple Bulvarının Louis Daguerre tarafından 1838 in sonlarında ya da 1839 un başlarında çekilen bu fotoğrafı, bir insana ait ilk fotoğraftır. Kalabalık bir sokağın fotoğrafı olmakla birlikte çekim süresi 10 dakikadan fazla olduğundan, trafiğin akışı fotoğrafta görünmek için fazla hızlı kalmıştır.

Tek istisna, ayakkabılarını fotoğrafta, görünecek kadar uzun süre cilalatan sol alt köşedeki adamdır.Görüntüyü görünür kılma kimyasal bazı işlemler gerektirir. Gümüş ışıkla etkileştiğinde kararır bilgisinden doğan sonuçları karanlık kutu Camera Obscura ile aynı anda, ilk kez deneyen Thomas Wedgwoodun kuramsal çıkarımları doğrudur.

Ancak denemelerindeki ışıklama süresinin çok uzun olması, oluşan görüntüdeki kararmayı durduramaması, üstelik oldukça genç sayılacak yaştaki ölümü 1839 da, Sir John Herscelin Yunancada türeterek ışıkla yazmak anlamında adlandırdığı fotoğrafın mucidi olmasını engeller. Fransadan Joseph Nicephore Niepce, Louis Jacques Mande Daguerre, Hippolyte Bayard, ve ingiltereden William Henry Fox Talbot bu başarıya ulaşırlar. 1813 de Joseph Nicepore Niepce ışığa duyarlı bir levha üzerinde, kalıcı görüntüler elde etmeyi başarır. Niepcein görüntüsü sekiz saat boyunca ışıklanır.

1829 da Fotoğraf

Benzer çalışmalar yapan Louis-Jacques-Mande Daguerrela ortaklık kurar. Niepce, çalışmaları bir yönteme dönüşemeden vefat eder. 1835 yılına gelindiğinde, birgün Daguerre ışıklanmış bir levhayı içinde kimyasalların bulunduğu bir kaba yanlışlıkla koyar. Birkaç gün sonra levhayı farkettiğinde, elde ettiği sonuçtan kendi adını vereceği yöntemi bulur. Daguerrotype adını verdiği bu buluş, 1838de Fransız Bilimler Akademisince resmileştirilir.

Bu gelişme, halk arasında ilgi uyanmasına ve fotoğrafın, yaygınlaşmasına yarar. Ayna görüntüsünün tersinin elde edildiği bu yöntemde bir gümüş levha, iyot buharına tutulur, yüzeyinde gümüş iyodürden oluşan bir tabaka elde edilir, bu yüzey, karanlık kutu yeterince ışıklandıktan sonra civa buharıyla yıkanır. Benzer çalışmaları ingilterede sürdüren William Henry Fox Talbot 1839 da karanlık kutu ile edinilen ilk kalıcı görüntüyü kendisinin bulduğunu ileri sürse de ilgi ve kabul görmedi.

Çalışmalarını sonraki yıllarda da sürdüren Talbot negatif pozitif işlemlerini içeren Calotype adını verdiği yönteminde gümüş tuzlarına batırılmış bir kağıt kullanarak elde edilen negatif görüntülerden, yine aynı teknikle hazırlanmış kağıtlara istenilen sayıda pozitif fotoğraf basmayı başarır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …