Fosgen Nedir

Fosgen Nedir

Karbonil klorür olarak da bilinen çok zehirli bir gaz. Kimyasal formülü COCl2 olup, renksiz ve küflü saman kokusundadır. Suda bozunur, eter ve benzende çözünür. ilk defa 1821 yılında Sir Huphry Davy tarafından gün ışığı altında karbonmonokside klor gazının etki ettirilmesi ile elde edilmiştir. Bugün de aynı başlangıç maddelerinden ancak katalizör olarak aktif kömür kullanılarak elde edilmektedir

Fosgen ayrıca klorlu hidrokarbonların ısı tesiriyle bozunması neticesinde de meydana gelir. Karbon tetraklorür yangın söndürücü olarak kullanıldığında fosgen, teşekkül eder. Yoğunluğu havanınkinin yaklaşık 3.5 katıdır. Fosgen, 8.2°Cnin üzerinde gaz halindedir, umümiyetle çelik bidonlar içinde basınç altında veya toluende çözünmüş halde saklanır.

1915te Birinci Dünya Savaşında öldürücü gaz olarak tek başına veya klorla karışım halinde savaş gazı olarak kullanılmıştır.

fosgen gazı etkisini birkaç saat sürdürerek gözleri ve üst solunum yollarını tahriş eder. Akciğerlerde ödemlere ve doku ölümüne yol açar. Vücudun sıvı dengesini bozarak şok ve kalp yetmezliği sonucunda ölüme sebeb olur. fosgenin zehirliliği devamlı değildir. Çünkü özellikle nemli havalarda nem yani su etkisiyle bozunur. Bozunmasından karbondioksit ve hidroklorikasit meydana gelir.

Fosgen organik bileşiklerin, boyar maddelerin, poliüretan reçinelerinin bileşimine giren, izosiyanatların ve polikarbonat reçinelerinin yapımında sınai bir kullanıma sahiptir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …