Fok Nedir

Fok Nedir

Memelilerden yüzgeç ayaklılar familyasına bağlı bir hayvan. Özellikle kutup bölgelerinde bulunur. Ön tarafı, dört ayaklı hayvana, arka tarafı balığa benzer. başı yuvarlak ve kulakları kesilmiş köpeğe benzer. Boyu iki metre kadar olabilir. Karada güçlükle ve sürünerek yürür. Suda ise çok çeviktir. Balıkla geçinir. Derisi ve yağı için avlanır.

Genel Bilgi
Yüzgeçayaklılar (Pinnipedia), etçiller (Carnivora) takımının köpeğimsiler alt takımına ait, üyeleri suda yaşamaya tam anlamıyla “ayak uydurmuş” olan bir üst familya.

Göz çukurları büyük, vücutları silindirik (torpido) şekildedir. el ve ayak parmakları arasındaki yüzme derisi palet şeklini alır. Vücudun arka kısmının hareketi ile kıpırdarlar. derinin altında kalın bir yağ tabakası vardır. Yüzde dokunma kılları vardır. Dış kulakları körelmiş ya da tümüyle yok olmuştur. burun delikleri yüzerken kapanır. Bazı üyelerde köpekdişleri, fildişi gibi uzamıştır. Diğer deniz memelilerinden farklı olarak postlarını değiştirmek ve üremek için karaya çıkarlar.

Sınıflandırma
Yüzgeçayaklılar (Pinnipedia) üst familyası köpeğimsiler (Caniformia) alt takımına aittir ve üç familyaya ayrılır.

Foklar ve Kanada
Kanada’da ki fok katliamı çok kötü bir durumda, foklar dünyadaki en masum hayvanlardan biri. Bu yapılan doğanın doğal dengesine aykırı. Zaten fok balıklarının nesilleri tükenmek üzere bu yapılan katliam tamamen zevk için. Bu katliyam sebebiyle Kanada’da her yıl 100.000’lerce fok ölüyor. insanları zevk için bunu yapması resmen canilik. Ve insanlar daha kolay olduğu için yavru fokları öldürüyorlar. Eğer bunu engelleyebileyen veya insanları bilinçlendirebilen biri vasa lütfen elinize geçen her fırsatı kullanın

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …