Florya Nedir

Florya Nedir

Familyası ispinozgiller Fringillidae. Yaşadığı yerler Avrupa, Asya ve Afrikanın ılıman bölgelerinin bağ, fundalık ve seyrek ağaçlı tarla ve çayırlarında. Türkiyede de vardır. Özellikleri Konik gagalı, ötücü bir kuş. Tüyleri kirli yeşil ve sarı renklidir. Ömrü 25-35 yıl. Çeşitleri Yurdumuzda 4 çeşidi vardır

Serçe iriliğinde, güzel ötücü bir kuş. Sesi için kafeste de beslenir. Yelvekuşu olarak da bilinir. Kısa konik gagalı, hafif çatal kuyrukludur. Hakim renk, zeytin sarısı-yeşildir. Kanat ve kuyruk uçları parlak sarı beneklidir. Karnı limon sarısıdır. Dişilerin rengi kahvemsi griye çalar.

Böcek, tane, tohum, filiz ve tomurcuk yerler. Yağlı tohumlara düşkündürler. Ilıman bölgelerin bağ ve fundalıklarında yaşar. Sık ormanlara pek girmez. Tombulluğuna rağmen, hızlı uçucudur. Yuvasını bağ kütüğünün diplerinde veya ağaçlara yapar.

Dişi, kuzey enlemlerde yılda bir, başka yerlerde iki kez 4-6 yumurta yumurtlar. 12-14 gün kuluçkaya yatar. Bu sürede erkeği tarafından beslenir. Yumurtadan çıkan yavrular, eşler tarafından birlikte beslenir. Yavrular 14. gün yuvayı terk ederler.

Kalıcı olanları olmakla beraber, çoğu kışı geçirmek için sonbaharda Afrikaya sürüler halinde göç ederler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu yörelerinin dışında Türkiyede her tarafta görülürler. Kolayca kafes hayatına alışırlar.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …