Fiziksel Hareketler

Fiziksel Hareketler

Hareketin kalp sağlığını korumada çok önem­li etkileri vardır. Düzenli hareketHastalığa bağlı var olan şikayetlerin azalma­sına yardım eder, Tansiyonu düşürür, kalbin daha iyi beslen­mesini sağlar, Kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersi­niz, kan kolesterolünün düşmesine yardımcı olur, Zayıflamayı kolaylaştırır, Vücudun gevşemesini sağlar, stresi azaltır. Ancak sizin yapacağınız hareketin tipi ve yo­ğunluğu kalp yetersizliğinizin derecesine bağlıdır.

Bu nedenle yapacağınız hareket tipi ve yoğunluğu konusunda mutlaka doktorunuza ve hemşirenize danışınız Önerilen hareket programından önce ve sonra nelere dikkat etmelisiniz Yemekten en az 2 saat sonra harekete başla­yın, Sinirli iken hareket yapmayın, Fazla sıcak ve nemli havalarda ya da kendi­nizi yorgun hissettiğiniz günlerde hareket yap­maktan kaçının, Hareket için kendinize belirli gün ve saatler belirleyin (örn. pazartesi, çarşamba, cuma saat 1000 vb.), Hareket için rahat giysi, ayakkabı ve yer se­çin,

Hareketi eş ya da arkadaşlarınızla yaparsa­nız daha eğlenceli olacaktır, Harekete başlamadan önce ve bitirdikten sonra mutlaka nabzınızı sayın. Nabız sayısı daki­kada 120&#8242yi geçmemelidir. Harekete ilk başlarken kısa sürelerle (30 dakika) başlayıp zamanla yavaş yavaş doktor öne­rileri doğrultusunda artırın. Hareket sırasında kendinizle ya da arkadaş­larınızla yarışmayın. Kendinizi zorlamayın. Her hareket sonrası mutlaka 30 dakika veya 1 saat dinlenin. Ağır şeyler kaldırmayın, çekmeyin ya da it­meyin. Bu tür işler kalbinizi yorar. Kalp hastaları için en uygun aktiviteler yü­rüyüş, bisikletle gezme ve yüzmedir.

Nabzınızı ölçerken
Bir elinizin üç parmağını diğer bileğinizin baş parmak tarafına koyun ve nabzınızı hissederek 60 saniye (1 dakika) sayın. Aynı zamanda kalp ritminize dikkat edin. Her zamanki gibi mi? Yok­sa bir değişiklik var mı? Normal kalp hızı dakika­da 60-100 vurudur ve düzenlidir.

Dikkat
Hareketleri yaparken Göğüste ağrı ve rahatsızlık hissi, kalp atışında tekleme, düzensizlik ve çarpıntı, Aşırı yorgunluk hali, Aniden soğuk soğuk terleme, Nabız sayınızın istirahatteki nabız sayınız­dan 20 sayı fazla olması, Baş dönmesi, Nefes darlığı, Bulantı – kusma, Halsizlik olursa Hareketi kesin ve şikayetiniz devam ediyorsa doktorunuza veya hastaneye başvurun.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …