Fiziksel Aktivite ve Egzersiz

Fiziksel Aktivite ve Egzersiz

Bel ağrınız olduğunda doktorunuz size bazı fiziksel aktivitelerde değişiklik yapmanızı önerebilir. Genel olarak, eğer ağrı şiddetli ise aşağıdakilerden kaçınmanız gerekir

Ağır yük kaldırmak,
Bükülmek, öne eğilmek, bir şey kadırırken ileri uzanmak,
Uzun saatler boyunca oturmak.

Önerilen, egzersiz dahil tüm aktivitelerinize geri dönüşü adım adım gerçekleştirmektir. Doktorunuz hangi düzeyde fiziksel aktivitenin sizin için güvenli olduğu konusunda karar vermenize yardımcı olabilir. Doktorunuzun önerilerini çalıştığınız işyerindeki yöneticilerinizle tartışmak isteyebilirsiniz. Bel ağrınız olduğunda egzersiz yapmak kendinizi iyi hissetme sürecinizi hızlandırır ve bel ağrısı probleminizin daha da kötüleşmesini önler. Hafif veya orta düzeyde bel ağrınız olsa bile belinize fazla yük bindirmeden aşağıdaki egzersizleri yapabilirsiniz.

Kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.
Gerilme ve esneme egzersizleri yapabilirsiniz.
Kondüsyon bisikleti kullanabilirsiniz.
Yüzebilirsiniz.

Egzersiz hızı ve süresi, düşük bir düzeyden başlanarak artırılmalıdır. Başlangıçta egzersiz yaprtığınızda veya daha aktif bir hale geldiğinizde semptomlarınız biraz kötüleşebilir. Bununla birlikte eğer ağrınız ciddi ise doktorunuzla konuşmanız gerekir. Her zamanki aktivitelerinize geri döndükten sonra doktorunuz size ek aerobik ve bel egzersizleri önerebilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …