Fenolik Reçine

Fenolik Reçine

Plastik yapmak için kullanılan çok sayıdaki maddelerden bir tanesi. Fenolik reçinelerin, çoğu fenol C6H5OH ile formaldehit CH2Oten elde edilir. Fenolik reçinelere dayanan plastiğin ilki 1907’de elde edildi ve ismine bakalit denildi

Fenolik reçineler şimdi plastik sanayiinde çok büyük rol oynamaktadır.Çünkü maliyeti düşük olup, mukavemet ve dayanıklılık gibi çok faydalı tarafları vardır. Çeşitli miktarlarda pigment boya, bağlayıcı maddeler veya plastik yapıcı gibi farklı maddeler katarak fenolik reçinelerin özellikleri değiştirilebilir. Böylece elektrikli ev aletleri, yaprak reçineler, fren balataları için yapıştırıcı, ısı izolasyonları, ağaç lifleri, kontraplak yapıştırıcıları, koruyucu kaplama gibi şeylerde kullanılır.

iki tip fenolik reçine vardır. Birinci tip fenolik reçine, bazik katalizörün etkisiyle bir mol fenolün hiç olmazsa bir mol formaldehit ile reaksiyona sokulmasından elde edilir. Elde edilen reçine herhangi bir sertleştirici madde katmaksızın ısı ile sertleşir. ikinci tip fenolik reçineye novalak denir ve her bir mol fenole karşı bir molden az formaldehit kullanarak elde edilen reçine olup, asit katalizör kullanılır. Elde edilen plastik sıcaklık ile geçici olarak yumuşar. Bu plastik sertleşme, sertleştirici bir madde hekzametilen tetra amin gibi ile olur.

Çok az fenol reçinesi plastiği ısı ile yumuşar. ısı ile yumuşayan fenol reçinesi reaksiyonda fenol yerine alkillenmiş fenoller kullanarak yapılır. Bu tür, boyalarda, mobilyalarda veya diğer kaplamalarda kullanılır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …