Fazla Kilonun Yaptığı Hastalıklar

Fazla Kilonun Yaptığı Hastalıklar
belirli hastalıklara neden olmaktadır. Özellikle metabolik sendrom adı verilen vücutta pek çok organın işlevini yitirmesi ile her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. İşte bu nedenle tüm dünyada obezite ile savaş yapılmaktadır.

Şişmanlık kaynaklı oluşan hastalıklar

Şeker hastalığı, açlık kan şekerinin 110 mg/dl üzerinde olması,

İnsülin direnci gelişimi,

Hipertansiyon, kalp damarlarında tıkanma, safra kesesi hastalıkları,

Rahim, meme ve kalınbağırsak kanseri, felç,

Uyku apnesi, karaciğer yağlanması,

Astım, varis, adet düzensizlikleri, tüylenme,

Ameliyatlarda ölüm riski, psikolojik sorunlar, depresyon, idrar kaçırma.

Kilo alımının artması ile karşımıza çıkan en tehlikeli hastalıklar diyabet, kalp ve tansiyon hastalıklarıdır. Şişman olan hastalarda bu hastalıklardan ölüm oranı diğerlerine göre yaklaşık 4 kat daha fazladır. Şişmanlıkla birlikte başlayan şeker yüksekliğine bağlı olarak kalp damarlarında oluşan tıkanmalar ve yüksek tansiyon metabolik sendrom denilen hastalığı oluşturur.

Şişmanlığa bağlı olarak safra yolu hastalıkları, safra kesesi iltihabı, safra taşları, karaciğer yağlanması ve reflü çok daha fazla görülür. Bu nedenle şişman olan hastalarda karaciğer ve safra, safra yolu hastalıkları ölümcül olabilir.

Şişmanlıkla birlikte uyku apnesi denilen ve uykuda nefes durması olan hastalık çok daha fazladır. Çünkü, kilolara bağlı olarak solunum yollarında tıkanmalar ortaya çıkmaktadır. Uyku apnesi nedeni ile gece uykusu bölünen pek çok kişi uykuyu yeterince almadığından ciddi problemler yaşarlar.

Şişman kadınlarda sıklıkla ortaya çıkan adet düzensizlikleri ve yumurtlama sorunları kısırlığa kadar varabilir. Yumurtlamada oluşan yumurtaların kistleşmesi ile ortaya çıkan polikistik over sendromu başlıca sorunlardan biridir. Yumurtlama sorunları ve adet düzensizlikleri kaynaklı tüylenme oluşur. Erkek hastalarda cinsel isteksizlik ortaya çıkar.

Şişmanlığa bağlı olarak gebelikte şeker ve tansiyon yükselmesi, iri bebek doğurma sıklıkla karşılaşılan sorunlardır. Ayrıca tüm vücudumuzda kiloları taşıyan diz eklemlerimiz ağır yük altında kalarak kireçlenme, menisküs sorunları yaratır. Topuk dikeni, gut ve bel ağrıları çekilir.

Şişman insanların çoğunluğunda sosyal ortamlardan uzaklaşma, aşağılık kompleksi, depresyon oluşur. Kişi kendi ile barışık kalamaz ciddi ruhsal problemler yaşar. Bazı hastalar ruhsal tedavi görme ihtiyacı içindedir. Şişmanlığın metabolizmaya verdiği zararlar kadar ruhsal olarak da sorunlar yarattığı bilinmektedir. İşte bu nedenle mutlaka bir doktor yardımı almak gerekir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …