Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Fazıl Say Hayatı

Fazıl Say Hayatı

Fazıl Say Hayatı

fazıl say, 14 ocak 1970 ankara doğumlu dünyaca ünlü besteci ve klasik müzik piyanisti Üç yaşındayken Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme çalışmaları yaptı. Sonraki sekiz yıl boyunca Mithat Fenmenden piyano dersleri aldı. Piyano ve kompozisyon eğitimi için Ankara devlet Konservatuarı giren Say, burada Kamuran Gündemirden piyano, ilhan Barandan ise kompozisyon dersleri aldı

Konservatuar döneminde armoni, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türm Müziği makamsal ve ritmik sistemleri ve caz armonisi konularında eğitim aldı. Ayrıca çağdaş müzik stilleri çalışması için üç yıl boyunca Ertuğrul Oğuz Fırattan dersler aldı. 17 yaşındayken kazandığı DAAD bursuyla Düsseldorfdaki Robert Schumann Institute e girdi. Burada David Levinein öğrencisi oldu. 1992 -1995 yılları arasında çalışmalarını Berlin Konservatuarında sürdürdü.

1994 yılında dünya birincisi olarak kazandığı Young Concert Artists International Auditions Uluslararası Genç konser Sanatçıları yarışmasıyla birlikte kariyerine hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Radio France Beracasa Vakfı, Paul A. Fish Vakfı, Boston Metamorphos Orkestrası, M. Clairmont Vakfı gibi kuruluşlardan ödüller aldı ve kariyerini New Yorkda sürdürmeye başladı.

New York Filarmoni Orkestrası, israil Filarmoni Orkestrası, Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası, Baltimor Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası gibi dünyada önemli yer sahibi olan orkestralarla çalıştı, birçok önemli festivalde de performanslar gerçekleştirdi. 2003 – 2004 sezonunda Salzburg Festivali, New Yorkda gerçekleşen Lincoln Center Festivali, Londradaki Harrods Piano Series ve Tokyodaki World Piano Series de ilk defa dinleyiciyle buluştu. Bu konserlerde Saya eşilk eden müzisyenler arasında Yuri Bashmet ve Shlomo Mintz vardı.

2004 yılında Maxim Vengerov ile birlikte avrupa ve Amerika turnesine çıktı. Carnegie Hall, The Vienna Musikverein, The Amsterdam Concertgebouw, The Barbican Centre ve Salzburg Festivalinde performanslar gerçekleştirdi.

Caz müziğine ve doğaçlamaya olan tutkusuyla 2000 yılında neyzen Kudsi Ergüner ile bir araya geldi. Kurdukları caz dörtlüsüyle St. Denis, Paris, Montpellier, Montreux Caz Festivali, Juan-les-Pins Festivali ve istanbul Caz Festivalinde başarılı konserler verdiler.

1991 yılında Berlin Senfoni Orkestrası ile Yansıtmalar konçertosunun premiyerini yaptı ve 1996 da Bostonda, ikinci piyano konçertosu olan ipek Yolu nun ilk performansını gerçekleştirdi. 2001de Nazım Hikmet için yazdığı Nazım orotoryosunun ilk performansını, ankarada gerçekleştirdi. 2003 yılında istanbul Festivalinde 5000 kişilik dinleyici önünde Metin Altıok için Ağıt orotoryosunu sergiledi. Mozart ve Paganininin önemli eserlerinin piyano uyarlamalarını yaptı ve bu uyarlamalarla 2006 Şubat ayında Viyanada bir konser verdi.

mayıs 2005 te isviçreli yönetmen Hans Ulrich Schlumpfun Ultima Thule filminin soundtrackini yaptı.

fazıl say bugün de dünya çapında çalışmalarını sürdürmekte, hatırı sayılır orkestralar ve orkestra şefleriyle konserler vermekte, resitaller sergilemektedir

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …