Fagositoz Nedir

Fagositoz Nedir

Vücüdun tabii müdafaa sisteminin üyeleri olan bazı hücrelerin, dışarıdan giren bakteriyi içlerine alıp öldürmeleri. Bu hücrelerin en mühim olanları, parçalı çekirdekli akyuvarlar ve monositlerdir. Gerçekte Fagositoz yemek manasına gelmektedir

Fagositoz, kabaca iki kademede gerçekleşir. Bakterinin tanınıp hücreye yapıştırılması ve hücre içine alınıp tahrip edilmesi. Hücrenin bakteriyi yabancı ve zararlı olarak tanıması kompleman adı verilen maddeler tarafından sağlanır. fagositoz yapacak hücrenin zararlı bakteriye doğru hareket etmesine kemotaksis denir. Bakterinin hücreye yapışıp içeri alınmasını opsonin adı verilen maddeler sağlar ki, bu olaya da opsoninizasyon denir. içeri alındıktan sonra, çeşitli enzimler vasıtasıyla bakteri sindirilir.

Fagositoz, vücüdu enfeksiyonlara karşı koruyan en önemli mekanizmalardan birisidir. Vücüdun herhangi bir yerinde iltihap olduğu zaman kemik iliğinde fagositoz, yapıcı hücrelerin yapımı hemen kamçılanır ve kana geçerler. Bu sebeple vücudda iltihap olup olmadığı kandaki akyuvar lökosit sayısına bakılarak anlaşılabilir. Normalde milimetreküpte 5-7 bin olan lökosit sayısı, iltihap anında iltihabın şiddetine göre artar ve genellikle 10.000i aşar. Fagositoz mekanizmasında bir aksaklığın olması halinde, enfeksiyon hastalıkları hızla meydana gelir ve hastayı hayati tehlikeye sokar.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …