Etiket Nedir

Etiket Nedir

Alışveriş merkezlerinde ya da mağazalarda her ürünün yanındaki kağıdın etiket olduğunu ve onun üzerinde ürüne ait fiyat/özellik bilgilerinin yazılı olduğunu biliriz. Peki internette duyduğumuz etiket, ne anlama gelmekte hiç düşündünüz mü? Bu yazımda siteme de kurduğum etiket sisteminin ne olduğunu, gerçek hayattaki “fiyat yaftası” olmadığını, bize getirilerinin ne olacağını ve çalışma sistemini anlatmaya çalışacağım. Ayrıca yazının sonunda birkaç haftadır yayında olan “etiket nedir?” konulu anketin sonuçlarını da bulabilirsiniz.

Günlüklerde, komünite sitelerde, fotoğraf albümlerinde, video servislerinde ve daha bu saydıklarımız gibi web 2.0 kelimesini benimsemiş sitelerin nicelerinde kullanılan içerik özetleyen anahtar kelimelerdir etiketler Örneğin bir videoyu ele alalım. Bu video 2006 yılında Ronaldinho’nun attığı en güzel golü içersin. Bu videonun etiketlerine Ronaldinho, 2006, gol, en güzel gibi kelimerler gelebilir. Ya da benim sitemdeki bir makaleyi ele alalım. Yazıda internet üzerinden resim formatlarını değiştiren bir servisi tanıtmış olalım. Bu kez etiketler, web 2.0, internet, faydalı servisler, makale, resim şeklinde kelimelerden oluşabilir.

Etiket Sistemi Nasıl Çalışır
Etiket sisteminin akla yatkın bir çalışma sistemi vardır. Şöyle ki, sizin girdiğiniz bir etikete, başka bir yazı daha eklendiyse o etikete tıkladığınızda, aynı etiketi paylaşan diğer yazılar da çıkar. Tamam bu cümle karışık oldu kabul ediyorum. Onun için yine bir örneğe başvuruyoruz. Yazımız “internetsiz Akşamlar” olsun. Etiketler de hüzün, internet, akşam olsun. Bir diğer yazımız da “Resim Galerileri” olsun. Bu ikinci yazının da etiketleri de internet, resim, galeri, web 2.0 olsun. Şimdi bu iki yazının ortak etiketi, internet oldu. Etiket bulutundan “internet” etiketine, tıkladığımız zaman internet etiketinde olan bu iki yazı da çıkacaktır. Tabi ki diğer “internet” etiketine sahip yazılar da. Bir yazıya ya da içeriğe birden fazla etiket yapıştırılabilir.

Etiket Bulutu Nedir
Etiket bulutu, etiket sistemini kullanan sitelerde oluşturulmuş etiketleri gösterir. Etiket bulutunda diğerlerine göre daha büyük olan etiket, daha fazla içeriğe yapıştırılmış demektir. Etiketli sitelerde genelde “etiketler” diye bir bölüme ayrılmıştır. Tıpkı burada olduğu gibi. Ya da diğer blogcu arkadaşlarımın kullandığı gibi sidebar diye tabir edilen yan menüde yer alabilir. Genelde etiket bulutlarının gösterimi ve kullanılışı bu formatlardadır.

Etiketlerin Faydası Nedir
Şimdi bu başlığı iki grup açısından ele almak lazım. Birinci grup ziyaretçiler. Ziyaretçiler etiket sisteminde yayın yapan bir siteye girdiğinde aradığını daha hızlı yoldan bulabilir. Mesela benim yazılarımı ele alacak olursak yine internet kategorisi altında birçok faydalı servisleri tanıttığım makale var.

Ziyaretçi geldiğinde faydalı sitelere göz atmak için sitemdeki “internet” kategorisi altındaki bütün yazıları incelemek zorunda. Ancak etiket olduğu zaman internet kategorisi altındaki bu şekildeki yazılarımı “faydalı servisler” ile etiketlemiş olsam ziyaretçi etiket bulutundan sadece “faydalı servisler” olanı seçtiğinde sadece faydalı servislerin olduğu yazılar çıkacak. Bir diğer faydası da üye olduğu sitelerdedir. Örneğin etiket sistemi ile çalışan, kullanıcılara ücretsiz resim albümü sunan bir servis olsun. Kullanıcı eklediği belirli kategorilere koymuş olsa her resim için farklı bir kategoriye almak zorunda. Bu da hem kullanılabilirliği azaltır hem de göze pek hoş gelmez. Ancak etiket ile her fotoğrafa etiketler girerek kategoriye ihtiyaç olmadan, sınırsız bir şekilde sınıflandırma yapabilirsiniz.

Bir de site sahipleri açısından düşünelim. Yine kendimi örnek vereceğim. Blogumda yazdığım yazıları bazen kategorilere koymakta zorlanıyorum. Çünkü ekleyeceğim yazı birkaç kategoriye uymakta ya da hiçbir kategoriye uymamakta. Bu durumda etiketler ile sınırsız bir şekilde sınıflandırma yapabilirim. Daha Google’da sıralamanız için de faydalı olabileceği gibi aklıma gelmeyen birçok faydası var.

Etiket mimarisi ile ön plana çıkmış sosyomat‘ı ziyaret ederek bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Sosyomat’da üye bir kişi kendisini ifade edecek olan etiketleri seçiyor ve kendisine yapıştırıyor. Etiketlere tıkladığınızda, aynı etikete yapışık olan üyeler çıkıyor.

Benim etiket hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi son olarak anketimizin sonuçlarına bakalım ve etiket hakkında sizin söylediklerinize bakalım.

Etiket nedir
Fiyat yaftasıdır 48% (102)
Eti grubunun yeni tadı 7% (15)
Yapışkan birşey 18% (39)
Yeni internet teknolojisi 27% (57)

Toplam Oy 213
Umarım yazı faydalı olmuştur. Unutmayın internette bundan sonra göreceğiniz etiketler fiyat belirtmeyebilir. Başlasın etiket çılgınlığı.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …