Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer
Ergenlik döneminin en büyük sorunu ne yazık ki ciltte oluşan sivilcelerdir. Ergenliğe geçiş ile birlikte, ciltte hormonların artması ile oluşan sivilceler çoğumuzun cildinde ciddi lekeler bırakabilir. Bu nedenle bir doktora gözükmek ve ciltte bakım yapmak gerekmektedir.

sivilceleri nasıl geçer
Sivilceler, ciltte yağ dokusunun artması ile oluşurlar. Tıkanan gözenekler çeşitli bakteriler ile enfekte olduğunda sivilcelenme başlar. Bu nedenle, yağlı olan bazı gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Bunlara en iyi örnek cipsler ve çikolatadır.

Cildinizi sert lifler ile banyoda liflemek ciddi manada aşınma yaratır. Bu aşınmalar da ciltte sivilce oluşumuna neden olur. Bu nedenle, banyoda sert lifler ile liflenmeyin ve sert bir şekilde havluyla kurulanmayın.

Cilt gözenekleri fondöten, pudra ve allık gibi kozmetikler ile kapanabilir. Özellikle ucuz kozmetik ürünleri kullanıyorsanız, bu ürünler ile sivilce oluşumu artabilir. Sivilce sorununuz varsa, mümkün olduğunca bu ürünleri kullanmayın veya mineralli olan dermatolojik ürünler kullanın. Ürünleri alırken içinde yağ barındırmayan ürün olmasına dikkat edin.

Yapılan araştırmalarda yediğimiz gıdaların sivilceler üzerinde etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sivilcelere savaş açan vitaminler, A ve E vitaminidir. Bu nedenle bol meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Su içmek ise cildin elastikiyetini korumasını ve toksinleri atmayı sağlar. Bu nedenle günde 2.5-3 litre kadar su içmelisiniz.

Sivilcelerden kurtulmak için mümkün olduğunca elleriniz ile yüzünüze dokunmamalısınız. Pek çok insan, elleri ile pek çok bakteriyi yüzüne taşır ve sivilcelenme artar. Bu nedenle, elinizi yüzünüze götürmeyin. Ter, sivilce oluşumunu tetikler bu yüzden terlediğinizde hemen ılık su ile duş alın.

Başkalarına ait olan havluları asla kullanmayın. Aynı ev içinde olsanız da mutlaka ayrı havlu kullanın ve havlu nemlendiğinde hemen değiştirin. Yastık kılıflarını mutlaka 2 günde bir defa değiştirin. Oluşan mikrop ve bakteriler yüzünüze, sırtınıza bulaşarak sivilceye neden olabilir.

Ciltte bulunan sivilceyi asla sıkmayın. Sivilcenizi sıktığınızda içinden çıkan bakteriler, cilde yayılır ve sivilceler yüzünüzde daha hızlı oluşur. Ayrıca sivilce sıkıldıktan sonra, kabuklaşır. Sivilce kabuklandığında iz bırakır.

Mümkün olduğunca stressiz olmaya çalışın. Stres, hormonları arttırır ve sivilceler artar. Bu nedenle sakin ve huzurlu olmaya çaba gösterin.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …