Ensülin Nedir

Ensülin Nedir

Bazı büyük baş hayvanların pankreas bezlerinden sağlanan ensülin, şeker hastalığının tedavisinde kullanılır. Bunun nedeni, şekerli insan vücudundaki pankreas bezinin yeteri kadar ensülin salgılayamamasıdır. Ensülin, F. G. Banting ve C. H. Best adında Kanadalı iki bilim adamı tarafından bulunmuştur Sözkonusu bilim adamlarının ensülinden hazırladıkları ilaç şeker hastalığının tedavisinde büyük ve olumlu etki sağlayınca, gene Kanadalı başka bir bilim adamı, J.B. Collip, daha kolay yöntemlerle ensülin elde edilmesi işini gerçekleştirmiştir

Vücuttaki şeker dengesinin ayarlanmasında büyük rol oynayan ve pankreas bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Yumuşak, pembemsi bir doku olan pankreas, barsağın bir kıvrımı içinde yer almıştır. Bu bezin salgıladığı ensülin, kandaki şeker miktarını kontrol eder. Normal ölçülerde ise vücuda canlılık verir.

Ensülinin çeşitli bileşimleri vardır. Bunlar, uygulanan ilacın etki hızına ve süresine göre değişiklikler gösterirler.Yakın tarihlerde ilk kez verildiği halde etkisi uzun süreli bir ensülin elde edilmiştir. Dolayısıyla hastalara günde bir ensülin iğnesi yapmak yetmektedir.

Ensülin tedavisi iğneyle enjeksiyonla uygulanır. Bazı durumlarda, iştahın açılması, sinir hastalıklarının tedavisi için şok meydana getirmek amacıyla da ensülinden, yararlanılmaktadır.

Fazla ensülin alınması şeker koması na sebep olabilir. Bunun için, ensülin hastayı tedavi eden doktorun belirteceği dozlarla uygulanmalıdır. Fazlası olumsuz ve tehlikeli etkiler yapacak, azı da olumlu bir sonuç vermeyecektir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …