Enspeksiyon Nedir

Enspeksiyon Nedir

Gözlemek, bakmak, gözle incelemek manalarına gelen ve çok kullanılan bir kelime. Hasta muayenesinin ilk basamağını teşkil eder. Çok basit olmasına rağmen, oldukça önemlidir.
Bilgili ve tecrübeli bir hekim, hastasını dikkatli bir şekilde gözleyerek, kolaylıkla teşhise varabilir. Esasen bu safha, hastanın, hekimin odasına girmesiyle birlikte başlamış olur. enspeksiyon yapılırken, hastanın konuşması, oturuşu, yürüyüşü, yatışşekli, yüz görünümü, cildinin rengi ve cildinde meydana

gelenler, kısacası bütün vücudu dikkatlice gözden geçirilir. Böylece, sadece görmek süretiyle, başka hiçbir muayene yapmadan birçok hastalığın teşhisi mümkündür. Mesela gözlerin dışarıya fırlamış gibi görünüşü, tiroit bezinin aşırı çalıştığını gösterir. Tırnakların kaşık gibi görünmesi, demir eksikliğine bağlı bir kansızlığı gösterir. Deri hastalıklarının birçoğunun teşhisi de hemen hemen sadece enspeksiyona dayanmaktadır.

Cildin rengindeki değişiklikler sararma, esmerleşme, renksizleşme, kızarma, değişik cilt döküntüleri ekzema, mantar, mikrobik, kurdeşen gibi, cilt altı su toplaması ödem veya cildin aşırı kuruması dehidratasyon, gözlerin aklarındaki sararma, kızarmalar, karında şişlik, nefes darlığı, ağrının yeri ve şiddetine göre vücudun değişik şekil alması ve daha sayılamayacak kadar belirti vardır ki, sadece enspeksiyonla anlaşılabilir. Birçok hastalık, hekimin eli bile hastaya değmeden kesin olarak teşhis edilebilir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …