Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Elbise Nedir

Elbise Nedir

Elbise Nedir

Elbise Nedir? Elbise Ne Demek? Elbise Nedir Kısaca? Elbise Ne Demektir? Elbise Hakkında Bilgi?

elbise Nedir, Çamaşırın üstüne giyilecek her türlü eşya Arapça libasın çoğuludur. islam dininin temel kitaplarında ilk insan ve ilk peygamber hazret-i ademe Allahü teala tarafından gönderilen sahifelerde dokumayla ilgili kısımlar olduğu ve hazret-i adem ve ondan çoğalıp kendisine inananların elbise giydikleri, yani örtündükleri bildirilmektedir. Bu elbiselerin, biçim ve şekilleri hakkında bugün kesin bilgimiz yoktur.

Yapılan tarihi araştırmalar ve kazılarda bulunan çeşitli eşyalardan, elbiselerin basit ve mevsimlere göre yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Yine bunlardan anlaşıldığına göre kadın- erkek arasında giyim farkı yoktu. zamanla bu fark arttı. Eski Yunanistanda erkeklerin bu işin üzerine çok düşmesi, bellerini inceltmek için, küçük yaşta, erkek çocuklara maden kemerler takılması, ellerine bilezik , boyunlarına kolye takılması.

şeklinde göründü. Bunların aksine Mısırlılarda, bilhassa erkekler çok basit giyinirlerdi Ortaçağ, ilkçağın aksine insanın kendini güzel göstermek için giyimine çok dikkat ettiği ve işlemeli elbiselere rağbetin çok olduğu bir zamandır. avrupadaki hükümdarlar, zenginler birbirinden süslü işlemeli elbiselere, çok rağbet gösteriyorlardı. Kraliçe ve asillerin özenerek diktirdikleri elbiseler 18. yüzyılda hemen halk arasında yayılıp moda haline geliyordu.

Erkekler pantolon giymeye, 18. yüzyılın sonunda başladılar. Yirminci yüzyıl başında kadınlar ince zarif görünmek için korse kullandılar. Her geçen sene kadınların açılıp saçılması, moda hastalığının salgın halinde toplum tarafından yerine getirilmesi şeklinde görüldü. sinema, arkasından televizyonun her

eve girmesi, aktrist ve meşhurlar gibi giyinme merakını yaygınlaştırdı. Belli mihrakların kontrolünde olan dünya moda evleri, elbise, tiplerini her mevsim değişmek sûretiyle, dünyada milyonlarca insanı tesir altında bırakarak gereksiz harcamalar yaptırmak sûretiyle büyük miktarları bulan meblağları kazanmaktadırlar.

Bu asırda erkeklerin giyimlerinde kadınlarınki gibi köklü bir değişme görülmez. Genellikle pantolon, ceket şeklinde olan elbiselerde sadece biçim değişmektedir.

Türklerin müslüman olmadan ve olduktan sonraki giyimleri farklılık arz eder. islamiyette kadınların örtünmesi önemli bir konu olduğundan, Selçuklu ve Osmanlılarda buna çok dikkat edilmiştir. Şimdi olduğu gibi o zamanlarda da büyük şehirlerle anadolunun köyleri arasında giyim bakımından farklar görülürdü. Bilhassa istanbulda hanımların giydikleri kıymetli kumaşlardan yapılmışşık elbiseler, müzeleri süslemektedir. Türk kadınlarının sokak kıyafetleri Avrupalılarınkine hiç benzemezdi. Türk.

kadınları uzun etekli yeldirmeler, feraceler giyerlerdi. Başlarını tamamen kaparlardı. Vücutlarında görünen yer kalmazdı. Giyimdeki zerafetleri Avrupadan çeşitli sebeplerle gelen kadınların hayranlıklarına sebeb olurdu. Türk kadınının giyiminde, zerafet, sadelik asırlar boyunca devam etmişti. Anadolu kadınının giyimi ise yörelere göre değişmiş, fakat asılda olan sadelik günümüze kadar devam edegelmiştir.

Erkeklerin kıyafetine gelince her sınıfın kendine has bir giyimi vardı. Bunlardaki müşterek özellik rahat olmalarıydı. Pantolon yerine ekseri şalvar, yakasız mintan denilen gömlek giyerlerdi. tanzimattan sonra avrupa tesiri kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de tamamen hissedildi.

Günümüzde moda cereyanı bilhassa kadınlar tarafından titizlikle takib edilmekte ve uyulmaktadır. Anadolunun köy ve küçük yerleri eski örf ve adetlerini devam ettiriyorlarsa da bilhassa büyük şehirlerde oturanlar Avrupai şekilde giyinmektedirler. Bunun yanında sanat okullarınca hazırlanan, eski giyimlerden faydalanarak yapılan Türk modelleri modacılar tarafından örnek alınmaktadır.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir