Egzama Nedir

Egzama Nedir

egzama deri hastalıklarının hemen yarısı­nı teşkil eden ve çok değişik şekiller gös­teren bir deri hastalığıdır. Genellikle deri bozukluğuna elverişli bir ortamda, içten veya dışarıdan alerjik bir etkenme ve iltihapla başlar. Kırmızı bir zeminde ufak su toplanmaları, kabuk teşekkülü ve kaşıntı vardır. Bir alerjik reaksiyon olarak meydana ge­len egzama, yaranın biçimine, seyrine ve yerine göre sınıflandırılan ve isimlendirilen bir hastalıktır

Akut egzama Deride kaşıntı ve yanma hissi ile başlar. Daha sonra bir toplu iğ­ne başı cesametinde veya daha büyük, berrak sıvı ihtiva eden ve adına vezikül de­nen kesecikler meydana gelir. Bazen bu veziküller acıtmadan kurur ve kabuklanır.

Buna kuru egzama denir Bazen veziküller birbirleriyle birleşerek içi su dolu kabarcık yani bül halini alır ve iltihaplanarak pürülan bir karakter kazanır. Buna iltihaplı eg­zama veya sulu impetijinize egzama de­nir. Sızıntı kesildiği zaman deri ince, frajil, kırmızı, adeta vernik sürülmüş gibidir, in­ce, beyaz skuam denen kabuklar meydana gelir ve onlar da döküldükten sonra deri eski haline döner.

Akut egzamalar bazen kaybolmazlar ve değişik şekillerle devam ederek kronik bir hal alırlar Kontakt egzama Alerjen madde olarak bazı ilaçların penisilin, sulfamid, iyot, no-vokain vb kozmetik maddelerin, giyecek­lerin, bitkilerin deriye teması ile meydana gelen egzamalar, için kullanılan terimdir.

Alerjinin doğuştan mevcut olduğu aşırı du­yarlı kimselerde ekseriya, astım, şamar nezlesi gibi hastalıklarla beraber görülen şekline atopik egzama denir.

egzamanın tedavisi, deri hastalıkları uz­manlarının en çok karşılaştıkları güçlükler­dendir. Tedavide alerjenin alerjiyi oluş­turan nedenin bulunup ortadan kaldırıl­ması, hassasiyetin giderilmesi ve antihis-taminiklerin kullanılması esastır. Lokal olarak iltihabı ve kaşıntıyı azaltacak ilaçlar Eau de Goulard, asitborikli su, perman­ganat kullanılır. Rivancl ile yaş pansu­manlar verilebilir. Kortizonlu, antibiyotikli ve undesilenik asitli pomatlar sürülür

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …