Duyu Nedir

Duyu Nedir? Duyu Ne Demek Kısaca?

Duyu Nedir? Duyu Sinir sistemimize çevreden ve vücudumuzdan çeşitli reseptörler alıcılar vasıtasıyla getirilen izlenimler. Çevreden olduğu gibi iç organlardan da uyartılar gelerek sinir sistemimizi uyarabilir. Duyu, çeşitli kısımlara ayrılarak incelenir Yüseysel sathi duyular Eksteraseptif duyular, Özelleşmiş göz, kulak, dil gibi organlar dışında etrafımız hakkında deri vasıtasıyla da bilgi edinmekteyiz. Yüzeysel duyular dokunma, sıcak, soğuk ve yüzeysel ağrı duyuları olmak üzere dört çeşittir. Bunlardan ilk üçünün deride özel alıcı reseptör cisimcikleri bulunur. Yüzeysel ağrı duyusu deride yaygın bulunan sinir uçları tarafından alınır.

Derin Duyular Proprioseptif Duyular?

Eklem kapsülleri, kas ve kirişlerdeki reseptörler vasıtasıyla mafsal ve kaslarımız hakkında alınan izlenimlerdir. Bu duyulardan bir kısmı şuurumuza intikal ederek idrak edilir ve buna göre karşılık verilir. Bunlara şuurlu derin duyu denilmektedir. Bir kısım derin duyu, ise şuurumuza intikal etmeden beyincik vasıtasıyla hareketlerimizi etkiler. Bu duyulara da şuursuz.

Derin duyu ismi verilir. Kas ve tendonlarımızda kirişlerimizde uyandırılan ağrı, titreşim duyusu ve denge duyusu, da derin duyulardandır. iç organ duyuları interoseptif duyular iç organlardaki reseptörler tarafından sağlanan duyulardır. Kortikal duyular Beyin kabuğunun parietal bölgesi kafa yan bölgesi tarafından yüzeysel ve derin.

Duyular birarada değerlendirilerek sağlanır. Her iki çeşit duyudan faydalanılarak izlenimler elde edildiği için buna kombine duyu da denir. Kortikal duyular olarak Stereognozi elimize aldığımız bir cismin şekli, büyüklüğü, ağırlığı ve ne olduğunu anlamak, Borognozi hacimleri aynı olan cisimlerden hangisinin daha ağır olduğunu anlamak, Topognozi uyarıların vücuda uygulandığı yeri anlamak, iki nokta diskriminasyonu uyarılan iki nokta arasındaki mesafeyi anlamak, Grafestezi gözler kapalıyken vücuda elle yazılan yazıları anlamak gibi duyular sayılabilir.

Duyu Yolları Nedir?

Omurilikten çıkan ön ve arka sinir kökleri, birleşerek spinal sinir adını alırlar. Omurlar arasındaki pencerelerden omurga kanalı dışına çıkan spinal sinirler birleşerek sinir ağlarını yaparlar. Omiriliğin tek bir arka kökünden çıkan duyurucu sinir tellerinin dağıldığı deri bölgesine dermatom adı verilir. Her dermatom komşu olduğu dermatomların sinirlerinden de teller alır.

Omurilikten çıkan duyurucu, sinir tellerinin sinir hücreleri arka köklerdeki spinal gangliyon omurilik sinir düğümülarda bulunur. Spinal gangliyonlardaki sinir hücrelerinin çevresel uzantıları hiçbir yerde.

Kesilmeden arka kök, spinal sinir, sinir ağı ve çevresel sinirlerden geçerek deri veya derin dokulardaki reseptörlere ulaşırlar. Duyurucu kafa sinirleri de kendi bölgelerindeki derin veya yüzeysel reseptörlerde sonlanırlar. Sıcak soğuk ve dokunma ile ilgili uyarıları alan derideki özel reseptörlere sırasıyla Ruffini, Krause ve Meissner cisimcikleri denilmektedir. Yüzeyde ağrı için özel bir reseptör yoktur. Şuurlu derin duyu yollarının başladığı reseptörler ise adale, eklem kapsülü ve krişlerde bulunurlar.

Spinal Gangliyonlar ile duyurucu kafa sinirlerinin gangliyonlarındaki sinir hücrelerinin beyne giden uzantıları taşıdıkları duyu çeşidine göre çeşitli yollar izleyerek neticede, yankafa lobunun beyinde postsantral kıvrımında sonlanırlar.

Duyu muayenesinde sırasıyla yüzeysel duyular dukunma, sıcak, soğuk ve yüzeysel ağrı, şuurlu derin duyular derin ağrı, titreşim, kas ve eklemlerin durumu ve kortikal duyular incelenir.

Duyu Nedir? Duyu Ne Demek?

Duyu kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan duyu kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan duyu kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir. Bu noktada, duyu kelimesi ne demek ve TDK’ya Göre Anlamı Nedir sorularının yanıtlarını arayanlar doğru yerdeler.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …