Döven Nedir

Döven Nedir

harman aletlerinden. Tohumlu bitkilerin saplarını saman haline getirip, tohumlarından ayırmaya yarar. Bazı bölgelerde dögen denir. At veya öküz, nadiren eşek ve manda ile çekilen dövenler 30-40 cm eninde, 170-200 cm boyunda, 3-4 cm kalınlığında birbirine geçmeli iki tahtadan yapılır

Ön tarafı sap denen ekinlerin toplanmaması için hafif yukarı doğru kıvrıktır. Tahtanın altına belli düzende çakılan çakmaktaşları ekinlerin üzerinde döne döne sapları ezerek taneleri döker ve sapları da kıyarak saman haline getirir. Hayvanların koşulduğu yere döven kaşı veya harman denir. Öküzler, mandalar, bir boyundurukla, atlar ise falaka denilen aletle dövene koşulur.

Düz bir yere 7-8 m çapında daire şeklinde serilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, mercimek, nohut, fasulye vs. tahılgiller cinsine göre 2-3 gün, hem sürüp hem karıştırmak süretiyle döven altında ezilir. Saplar incelip, saman olacak hale gelince, toplanıp savrulur. Taneler samanla birbirinden ayrılır. Eskiden yaygın olan döven, artık yerini dağlık yerlerde batöz aletine, ovalarda ise biçer-döğere bırakmıştır. Ancak geri kalmış bölgelerde yine de kullanılmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …