Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Doktor Nedir

Doktor Nedir

Doktor Nedir

Doktor Nedir? Doktor Ne Demek? Doktor Nedir Kısaca? Doktor Ne Demektir? Doktor Hakkında Bilgi?

doktor Nedir, doktor, Latince öğretmen demektir. Doktor kelimesi Bin yıl önce, ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, akademik bir unvan olarak kullanılmıştır Günümüzde, doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte, genellikle tıp doktoru anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir.

Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. ibni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve avrupada Avicenna adıyla ders kitaplarında okutulur.

islam dinine göre de tüm peygamberlerin hekimlik uygulamaları yaptığı bilinir. Özellikle Muhammedin rahatsızlanan insanlar için Allahtan gelen ilhamla yaptığı tedaviler tıbbı nebevi peygamber tıbbı olarak bilinir ve hadis kitaplarında önemli bir yer tutar.

Doktor unvanı, ilk olarak Avrupada ortaya çıkmış ve zamanla Amerikaya ve diğer avrupa sömürgelerine de yayılmıştır. dünya üzerinde doktor kelimesini Türkçedeki dizilişi ve anlamıyla yazan 15 kadar daha ülke bulunmaktadır. Örneğin Macaristan, isveç, Danimarka, Yugoslavya, Türki devletler vs.

Türkiyede doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan nisan ve eylül aylarında Tıpta Uzmanlık Sınavına TUS girerler.

Bu sınavı başaran sınava girenlerin yaklaşık %5-10u hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar. Ayrıca Tıp Fakültesi dışında diş Hekimliği Fakültesi mezunları da diş, Doktoru, Diş Hekimi veya Diş Tabibi olarak adlandırılmaktadır, diş hekimlerinin uzmanlık alanı, mesleki sıfatları ile bütünleşmiş durumdadır.

Pratisyen Hekimlik Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlık alanı pratisyen hekimliktir Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak pratisyen hekim unvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü TTB-GPE rudimanter bırakılmıştır.

Türkiyede, şu anda genel tababet olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm Sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler.

Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.

Ayrıca kontrol et

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri Prolaktin Yüksekliği Nedir:Bu hormonun fazla salgılanması kadınlarda adet düzensizliği, bebek söz konusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir