Diz Sakatlanmaları Nedir

Diz Sakatlanmaları Nedir? Diz Sakatlanmaları Tedavisi

Diz Sakatlanmaları Nedir? Diz sakatlanmalarını önlemek için öncelikle yapmanız gereken spor ya da egzersiz yaparken dizlerinize odaklanmamanız ve hafifçe bükmeniz. Egzersizi mümkün olduğu kadar yumuşak bir yüzeyde yapın. Eğer egzersiz esnasında zıplıyorsanız, ilk pozisyonunuza dönerken dizlerinizi hafifçe bükün. Ayağınıza tam oturan, yumuşak tabanlı ve esnek ayakkabılar giyin. Bacak hareketleri yaparken dizlerinizi 90 dereceden fazla bükmeyin. Böylece dizde meydana gelebilecek sakatlanmaları önlemiş olursunuz.

Diz Sakatlanmaları Nedir?

Diz sakatlanması özellikle spor esnasında karşılaşılan en önemli sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece ağır spor yapan sporcularda görülmez. Normal spor rutininde bile bağ yırtılması ya da diz eklemlerinde meydana gelen hasar sonucu diz sakatlanmaları görülebilir. Aşağıdaki yazımızda diz sakatlanmasını iyileştirmek için evde dahi uygulayabileceğiniz etkili yöntemleri kaleme aldık.

Diz Sakatlanmasında Yapılabilecek 5 Şey:

Isı Uygulamak

Diz vücudun dayanabileceği sıcaklıkta ısı uygulamak dizde meydana gelen ağrıyı ve hasarı önlemede yardımcı olacaktır. Örneğin, dize sıcak su torbası ile masaj yaparak kompres yapmak ağrıları dindirmede etkili olacaktır. Normalde dizde ilk enflamasyonu hisseder hissetmez buz koymak doğru bir yöntem olabilir. Ancak ilk buz uygulamasından sonra her gün o bölgeye ısı uygulamak dokuları gevşetip ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Eğilirken Doğru Dengeyi Bulmak

Ne kadar fazla ağırlık taşırsanız dizinize binen yük de o kadar fazla olacaktır. Bu sebeple eğilirken veyahut yerden bir şey kaldırmaya çalışırken dizleri 90 derece eğik açıyla bükmek gerekir. Göğsü öne doğru eğip yerden bir şey almak dize orantısız güç uygulamayı sağlar. Yerden kalkarken ya da bir şey alırken omurganız düz olması ve dizlerin de yere paralel konumda durması lazımdır.

Doğru Ayakkabıyı Seçmek

Diz sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir diğer nokta da yanlış ayakkabı seçimidir. Özellikle dizlerinizde sakatlanma veya irritasyona dayalı başka bir rahatsızlık varsa kesinlikle topuklu ayakkabılar tercih etmemek gerekir.

Ayakkabı seçerken eklemlere ve dize baskı uygulamayacak ortopedik ayakkabılar seçilmelidir. Aksi takdirde yanlış ayakkabı seçiminizle sadece dizleriniz etkilenmeyip sırtınız da baskı meydana gelecektir. Ayrıca düz ve sert ayakkabı da diz sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dizi yormayan yerden hafif yüksek topukla bütünleşik yumuşak ayakkabılar en doğru tercih olacaktır.

Bandaj Kullanmak

Eski zamanlarda dizlerde sakatlanma meydana geldiğinde dize tek bir bandaj uygulaması yapılırdı. Ancak günümüzde kine tape adı verilen kinezyolojik bantlama tarzında nörömüsküler bir bandaj ile dizler en kısa sürede iyileştirilebiliyor. Bu bant dizlere masaj yaparken aynı zamanda eklemlerin hareketine göre hareket kısıtlamasının da önüne geçiyor.

Diz Sakatlanmasını Önlemek İçin Doğru Egzersizler

Diz sakatlanmasını önlemek için ağır tempolu egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle zıplama hareketleri ve dizlerin sürekli döndüğü egzersizler dizde baskıya neden olup dizleri yoracaktır. Bu nedenle dizi rahat tutacak hafif egzersizler tercih etmelisiniz.

Son olarak diz sakatlanmalarının kronik hale gelmemesi için alanında uzman bir sağlık ekibiyle bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Diz sakatlanması hayat kalitenizi ve günlük egzersizlerinizi kısıtlayabilir.

Ayrıca kontrol et

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir?

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir? Dinlenme, Soğutma, Sıkıştırma ve Yükseltme yöntemiyle (DSSY) ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz. …