Diyaliz Ve Yaşam

Diyaliz Ve Yaşam

diyaliz hastaları işlerine devam edebilir mi evet, diyalize başladıktan kısa bir süre sonra yeniden işinize dönebilirsiniz. sağlık ekibinize danışıp ne zaman işe başlayabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. ayrıca işvereninizle konuşarak çalışma saatlerinizi ve iş yoğunluğunuzu düzenleyebilirsiniz. eğer çiftli torba değişimi yapıyorsanız, iş yerinizde değişim yapabileceğiniz uygun bir yer ayarlamalısınız.

diyaliz hastaları eğitimlerine devam edebilir mi
evet, böbrek yetmezliği olan okul çağı çocukları veya üniversite öğrencileri diyalize başladıktan kısa bir süre sonra yeniden eğitimlerine devam edebilirler. eğer çiftli torba değişimi yapıyorsanız okul idaresi ile konuşarak değişim yapabileceğiniz uygun bir yer ayarlayabilirsiniz.

diyaliz hastaları seyahat edebilirler mi
evet, diyaliz hastası olmanız seyahat yapmanıza engel değildir. bir seyahat planı yaparken dikkat edecekleriniz, doktor, ve hemşirenizin onayını alınız. gideceğiniz yerde, ulaşabileceğiniz sağlık merkezlerini öğreniniz. yanınıza mutlaka yeterli miktarda kullandığınız diyaliz malzemesini alınız.

diyaliz hastaları seks hayatlarına devam edebilirler mi
evet, diyaliz hastası olmak seks yaşantınızda pek fazla sınırlama getirmez. bayan hastaların hamile kalmamaları için doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmaları uygundur. bu konu ile ilgili problemlerinizi ve merak ettiklerinizi doktorunuz ve de hemşireniz ile konuşabilirsiniz.

diyaliz hastaları yüzebilirler mi
evet, kateter çıkış yerinizde herhangi bir problem yoksa, temizliğinden emin olduğunuz denizde (sabahları) kalabalık olmayan yerlerde yüzebilirsiniz. doktorunuz ve hemşirenizle görüşerek bu konu ile ilgili almanız gereken önlemleri ve yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak öğreniniz

diyaliz hastaları egzersiz yapabilirler mi
evet, doktor ve hemşirenizin onayını alarak egzersiz planı yapabilirsiniz. yapacağınız egzersiz planında dikkat edecekleriniz, sürekli yapabileceğiniz bir aktivite olması ör yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, en az haftada üç gün egzersiz yapmalısınız. (pazartesi, çarşamba, cuma) egzersiz süresini 5 dakika ile başlayıp yavaş yavaş arttırarak 30-45 dakikaya yükseltebilirsiniz. egzersize başladığınız ilk günlerde yanınızda bir arkadaş bulundurunuz.

ne zaman egzersiz yapmalıyım
yemekten sonra bir saat bekleyiniz çok sıcak günlerde egzersizden sakınınız. sabah ve akşam saatleri egzersiz için en uygun saatlerdir. uyku zamanından bir saat önce egzersiz yapmayınız.

ne zaman egzersiz yapmayı durdurmalıyım
kendinizi çok yorulmuş hissediyorsanız, kısa kısa nefes alıyorsanız, kalp atışlarınız hızlı ve düzensiz ise, midenizde ağrı hissediyorsanız, bacaklarınızda kramp oluşmuşsa göz kararması varsa, egzersiz yapmayı durdurmalısınız.

egzersiz yapmamamız gereken zamanlar var mıdır
ateşiniz varsa,
diyaliz programınız değişmişse, ilaç alımları değişmişse, karnınız açsa, kemik hastalığı probleminiz varsa, egzersiz yapmamalısınız. egzersiz yaparak fazla kilo alımınız engellenir ve kan dolaşımınız düzene girer

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …