Dişin Sararmaması için Ne Yapmalı

Dişin Sararmaması için Ne Yapmalı

Dişlerin, yüksek oranda dışarıdan aldığı ışığı içeriden yapısal tabakaları yansıtarak rengini gösterdiğini kaydeden Dt. Sevgen Eralp,
Dişin sararmaması için

“Günde 3 defa, doğru fırça ve yöntemle dişlerinizi fırçalamak dişlerinizin rengini korumaya yardımcı olacaktır. Fakat çok uzun süre fırçalamak veya bastırarak diş fırçalamak dişlerinizin rengini korumanın aksine dişlerinizin en dışındaki mine tabakasının aşınmasına ve daha da sararmasına sebep olacaktır. Eğer dişlerinizi çok bastırarak fırçalıyorsanız şarjlı ve Basınç sensörlü diş fırçalarından faydalanabilirsiniz.” diye konuştu.

Asitli yiyecek ve içeceklerin dişlerin sararmasına sebep olabildiğini ifade eden Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, şöyle konuştu:
Diş sararmaları nasıl geçer

“Asit, dişimizin en dış tabakası olan diş minesine zarar vererek dişlerinizin aşınmasına ve sarı görünmesine sebep olur. Asitli içecekleri tüketirken pipet kullanmak diş minesini korumaya yardımcı olabilir.

Bazı diş beyazlatma ürünlerinin içeriğinde Karbonat bulunduğu için, dişlerini kendi el yordamıyla hazırladığı karbonatlı sıvılarla beyazlatmaya çalışanlar olduğunu da görüyoruz.

Karbonatlı ürünlerin bilinçsizce kullanımı sonucu diş mineleri tamamen harap oluyor. Sonucunda sararmış, pürüzlü diş yüzeyi, hassasiyet problemleri ve tam tersi kötü bir estetik görüntü oluşuyor.

Dişlerimizi temizlemek için sadece piyasada satışa sunulan diş macunlarından faydalanabiliriz. Bütün bunların yanı sıra, sigara içmek, yoğun çay, kahve kullanımı da dişlerimizin sararmasına sebep olacaktır.

Diş minesinin üzerinde plak birikimi artacak ve dişler daha sarı görünecektir. Aşırı yoğun olmayan plak, basit bir diş taşı temizliği ile ortadan kaldırılır ve dişler orijinal rengine döner.

Buna ek olarak şekerli yiyecek ve içecek tüketimi de fazla ise dişler üzerinde biriken plak daha fazla olacak ve acil temizlenmediği takdirde dişlerin sararmasının yanı sıra çürük oluşumları da başlayabilir.

Dişlerimizin sararmasına engel olmak için yapabileceğimiz bir başka Madde ise, günlük Su ihtiyacımızın karşılanmasıdır. Günlük su ihtiyacımız karşılanmadığı takdirde, tükürük miktarı azalır ve tükürük yoğunlaşır. Sonuçta tükürüğün yıkayıcı etkisi ortadan kalkar ve diş üzerinde plak birikimi kolaylaşıyor.

Diş üzerinde biriken plak, dişlerin olduğundan daha sarı görünmesine sebep olur.

Dişlerin çapraşık olması, düzgün bir dizilimde olmaması da dişlerin olduğundan daha sarı görünmesine sebep olur. Gün ışığını tam olarak almayan ve yansıtamayan, gölgede kalan dişler her zaman daha koyu renk görünecektir. Bunu ortadan kaldırmak için, restoratif tedavilerden ya da ortodontiden faydalanabiliriz.

Son ve en önemlisi, düzenli olarak diş doktoruna gitmek ve gerekiyorsa diş taşı temizliği yaptırmaktır. Böylece dişlerinizin orijinal rengi ve sağlığının korunması adına doktorunuz size yardımcı olacak ve gerekli tedavileri uygulayacaktır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …