Dim Mağarası

Dim Mağarası

Antalya ili Alanya ilçesi dolayında turizme açık bir mağaradır Dim Mağarası, Alanyanın doğusunda 1691 m. yüksekliğindeki Cebireis Dağının batı yamacında bulunur. Dim Mağarası otoparkının hemen ön kısmında 232 m. aşağıda piknik alanı olarak kullanılan tabanı çınar Ağaçları yamaçları çam ormanları ile kaplı bulunan Dim Çayı ve Dim Vadisi yer alır. Çevrede yaşayan insanlara Dimli denilmektedir. Bu nedenle de mağaraya Dim Mağarası adı verilmiştir

Mağaraya hem Dim Çayı vadisinden hem de Kestel beldesinden Asfalt yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Kestel beldesinde ki Alanya işletme Fakültesi ile Dim Mağarası arasındaki mağara ulaşım yolu üzerinde Alanyalı Haşim Yetkin Hocanın Öğretmen organizasyonunda zaman zaman toplu olarak yürüyüş sporu yapılmaktadır. Mağara ulaşım yolu Cebireis Dağı eteğinde açılmış olan Yaylalı Köyü sulama kanalı boyunca 300 m devam eder. Bu yolda gezi yürüyüşü yaparak da Akdeniz Alanya çam ormanları ve zaman zaman Toros Dağlarını seyrederek 50 Dakikada mağaraya varılabilir.

Dim Mağarasının toplam uzunluğu 410 m. yatay ve yarıkuru mağara sınıfındadır. 360 metrelik bölümü ziyarete açıktır. Dört ana salondan oluşan mağaranın gezi yolları boyunca en ve yüksekliği değişken olup 10-15 m dir. Günümüzde tavandan yer yer Su damlamaları ve dolayısı ile makarna sarkıtlar oluşmaktadır. Mağara Elektrik ile aydınlatılmaktadır. Ayrıca şehir Elektriği kesilmeleri durumunda için jeneratör de bulunmaktadır. Mağara içi Sıcaklığı yıl içinde sabit olup 18 C derecedir. Mağara içinde küçük havuzlar ve son bölümde 200 m2 yüzeyli 2 metre derinlinde bir Göl vardır.

Dim Mağarası Türkiyenin en güzel mağaralarından biridir. Mağara içinde sarkıt dikit sütun perdemakarna ve duvar oluşumları olarak çok süslü ve zengindir. Alanyaya 11 Km. ve çevrenin piknik yerleri ve ormanlarla kaplı olması nedeniyle ziyaretçi akınına uğramaktadır. Mağara yıl boyunca ziyarete açıktır. Dim mağarası tesisleri kapsamında 150 kişiye hizmet verebilecek restoran vardır. Mağarada Akdenizi Alanya ve Alanya Kalesini Torros Dağlarından bir kesiti izleyebilmek amacı ile seyir terası ve dürbünü bulunmaktadır.

Dim Mağarası işletmesi 24 Ekim 2002 Tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliğinin International Show Caves Association ISCA üyeliğine kabul edilmiştir. Dim Mağarası Türkiyede özel teşebbüs tarafından turizme açılıp işletilen ilk mağaradır.

Mağaranın bir bölümü tarih öncesi ve tarihi devirlerde insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılmış Turizme açılana kadar da zaman zaman keçi barınağı olarak da değerlendirilmiştir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …