Derbent Nedir

Derbent Nedir? Derbent Ne Demek?

Derbent Nedir? Sınır üzerinde bulunan küçük kale dağ üzerindeki geçitlerde ve boğazlarda bulunan karakol. Ayrıca iki dağ arasındaki geçit ve boğaz anlamına da gelir.

Derbent Ne Demek?

Derbent, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan derbent kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre farklı anlamları olan derbent kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Derbent kelimesi ne demek, TDK’ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için sabah.com.tr doğru adres! Peki, derbent kelimesi ne demek, TDK’ye göre anlamı nedir? Derbent kelimesinin kökeni ne, derbent kelimesinin kaç anlamı var? İşte, TDK bilgileri ile merak edilenler…

TDK’Ye Göre Anlamı?

Derbent kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
Derbent kelimesi Farsça kökenlidir.
TDK’ye göre derbent kelimesi anlamı şu şekildedir:

– Geçit
– Sınırda bulunan küçük kale
– Konya iline bağlı ilçelerden biri

Derbent

1. İki dağ arasında boğaz özelliğine sahip geçit yeridir. Osmanlı Devleti, bu özelliğe sahip yerlerde özellikle ticaret kervanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla karakollar ve kaleler kurardı.

2. Osmanlı Devleti’nde, önemli geçitlerin korunması için yapılan karakol ve üsler.

3. “Derbent” kelimesi Farsça kökenli bir kelimedir. “Der”; geçit, “bent”; tutmak gibi iki kısımdan oluşur. Osmanlı Döneminde, “derbent” kelimesi teşkilat anlamında kullanılmıştır. Bu anlamda, dağlar üzerindeki geçitlerde ve boğazlarda bulunan karakollara “derbent” denilmiştir.

Osmanlı Türkçesi Terimi Olarak Derbent

İki dağ arasında bulunan geçit yeri, boğaz, önemli geçitlerin korunması için yapılan karakol.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …