Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Demir Nedir

Demir Nedir

Demir Nedir

Demir Nedir? Demir Ne Demektir? Demir Nedir Kısaca? Demir Ne Demek? Demir Hakkında Bilgi?

Demir Nedir, demir vücudumuzdaki kanın rengini veren hemoglobinde ve ayrıca kimyasal oksidasyon olaylarında rol alan bazı fermentlerde sitokron fermentleri bulunan bir elementtir demirin büyük bir kısmı hemoglobinde % 70 ufak bir kısmı adalelerdeki miyoglobinde % 3 bağlı olarak bulunur. günlük demir kaybı 1 mg. kadardır Kadınların aybaşı kanamalarında ise toplam demir kaybı 20-330 mg’a ulaşır. Özellikle gebelikte annelerin demir, ihtiyacı çok artar Demir eksikliği, kanamalarda, gebelikte, bazı mide ameliyatlarından sonra ve besenme bozukluklarında görülür ve Sonuç olarak anemi dediğimiz bir çeşit kansızlık meydana gelir. Gıdalarda demir bulunduğu halde emilme bozukluğu ve mide asidinin eksikliği v.b. nedenlerle de kansızlık oluşabilir.

iki değerli demir yani ferro bileşikleri, üç değerli yani ferri bileşiklerine oranla daha kolay emildiğinden demir tedavisinde ferro sülfat ferro gradumet ferro fumcrat fermasol ferro tcrtrat ferro bifacton v.b. şeklinde ve ağızdan verilmektedir.

demirli şuruplar veya tabletleri alan kimselerin dışkılarının siyaha boyanacağını bilmeleri faydalıdır Emilme bozukluğu bulunan ve ağızdan demir alamayanlar için parenteral yani iğne şeklinde verilmek üzere hazırlanmış preparatlar iron-Dextan, iron-Sorbitex da vardır. Fazla miktarda demir alınırsa mide krampı, ishal gibi yan tesirleri görülebilir. Demir zehirlenmesinde ise şeleyting ajanlar Desferal kullanılır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …