Dakka Nedir

Dakka Nedir

Bangladeşin başşehri. Banliyölerle birlikte nüfüsu 4 milyon civarındadır. Yaklaşık bin yıl öncesine kadar dayanan tarihi islam öncesi, islami, ingiliz, Pakistan ve bugünkü Bangladeş Devleti dönemleri olmak üzere beş devreye ayrılır. Şehrin gelişmesi, Babürlü Devletinin Bengal eyaletinin merkezi olduktan sonra başladı. Bu devirde Fransız ve Flemenkli tüccarların uğrak yeri olan bir deniz ticareti merkezi oldu

Müslümanların zamanında ticaret, bilim ve kültür merkezi olma özellikleri en yüksek seviyeye ulaştı. Müslüman yöneticiler islam, dünyasının başka bölgelerinde yaygın olan kemer, kubbe ve minarelerle karakter kazanmış mimari tarzını burada da uyguladılar. Bugün Dakkada ayakta kalabilmiş cami, türbe, minare ve kervansaray gibi mimari yapılar muhteşem islam sanatına şahitlik eder. Başta Beytül-Mükerrem, Lalbağ ve Sat Kümbet camileri olmak üzere Dakkada, 700 ü aşkın cami vardır.

ingiliz yönetiminin başlamasıyla Müslümanların hakimiyeti geriledi. Halk sistematik bir baskıya maruz kaldı ve 1757 den itibaren yarım yüzyıla yakın bir süre içinde Müslümanlar toplumdaki ağırlıklarını kaybettiler. 1836 da resmi dil olarak Farsçanın yerini ingilizcenin alması, durumlarını daha da zayıflattı

Dakka 1947 de Doğu Bengal eyaletinin, 1956 da da Doğu Pakistanın merkezi oldu. 1971 de bağımsızlık savaşı sırasında büyük hasar gördü, savaştan sonra yeni Bengladeş devletinin başşehri ilan edildi.

Dakka, günümüzde Bengladeşin en büyük sanayi merkezidir. Camdani, nakış işleri, ipek ve mücevher buranın özelliğini ifade eden mamullerdir. Başlıca sanayi ürünleri pamuk, pirinç ve tüketim mallarıdır.

Dakka Üniversitesi ve buna bağlı olan yüksekokullar ile mühendislik ve teknoloji üniversitesi, başlıca yükseköğretim kuruluşlarıdır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …