Cüneyt Arkın Hayatı

Cüneyt Arkın Hayatı, Cüneyt Arkın Kimdir?

Cüneyt Arkın Hayatı Avantür filmlerin ünlü oyuncusu Cüneyt Arkın 300 den fazla filmde rol aldı. Filmlerinin bir kısmında yapımcı ve yönetmen olarak da çalıştı. iki oğlu olan ünlü oyuncu Türk Sinemasına Artist Dergisinin açtığı bir yarışma ile girdi. 1999 yılında 36. Antalya Film Şenliğinde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı. Bunun dışında 1969 ve 1976 da Antalya Film, Şenliği ve 1972 de Adana Altın Koza Film Şenliğinde En iyi Erkek Oyuncu ödüllerini aldı.

Cüneyt Arkın Hayatı

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Türk Sinemasının ünlü jönü, 1937 yılında Eskişehirde doğdu. Çocukluğu çiftlikte geçti Daha sonra Eskişehir Necatibey ilkokuluna gitti. Çocukluğunda en sevdiği hikayeler menkıbelerdi. Battal Gazi, Köroğlu hikayeleri ile büyüdü. Eskişehir Lisesine devam ettiği dönemde hikayeler yazıyor ve bunları dergilere gönderiyordu. istanbula giderek tıp fakültesi sınavlarına girdi ve kazandı Tıp eğitimine devam ederken istanbuldaki arkadaşlarıyla Erek adlı bir dergi çıkarttı. Dergide şiirleri ve hikayeleri yer alıyordu. 1957 yılında Cemal Süreyya ile tanıştı ve öykülerini değerlendirerek onu Pazar Postasına gönderdi.

1963 yılında Artist dergisinin düzenlediği sinema artisti yarışmasına girdi ve birinci oldu. Ertesi yıl filmlerde küçük roller almaya başlamıştı. Tıp fakültesini bitirmesinin ardından Eskişehire döndü.

1963 yazında Halit Refiğ ile Şafak Bekçileri adlı filmin çekimleri sırasında tanıştı. 1. Hava Üssünde jet savaş pilotlarının yaşamı ile ilgili bir film çeken Halit Refiğ, o sırada Hava Kuvvetlerinde doktor olarak yedek subaylığını yapan Cüneyt Arkına filmdeki rollerden birini teklif etti. Ancak yönetmelikler yüzünden bu filmde rol alamadı. Aynı yılın sonbaharında Halit Refiğ Gurbet Kuşları adlı filmin çekimlerine hazırlanırken askerliğini bitiren Cünety Arkın filmde rol aldı. Gazeteci Vecdi Benderli, Cüneyt Gökçerden Cüneyt Ramazan Arkından Arkın isimlerini alıp birleştirerek Cüneyt Arkın, ismini yarattı.

Başta romantik roller oynayan genç oyuncunun daha sonra hareketli sahnelere yatkınlığı dikkat çekti. İstanbula gelen sirklerde çalışanlardan akrobatik hareketler öğrendi. Burada kazandığı becerilerini Malkoçoğlu tarzı, kılıçlı ve atlı sahnelerde kullandı.

70’li yıllara gelindiğinde Türkiyenin en tanınan oyuncularından biri olmuştu. İtalyada da ilgi gördü. John Arkin adıyla tanındı. Ancak dil sorunu yüzünden fazla tanınamadı. Ünlü yönetmen Halit Refiğe göre John Wayne, Burt Lancaster seviyesinde bir oyuncuydu. Yurtdışına açılabilseydi dünyaca tanınacak bir oyuncu olabilirdi.

Sosyal içerikli filmlerde de rol aldı ancak en çok tanınması Malkoçoğlu serisiyle oldu. 1982 yılında çektiği Dünyayı Kurtaran Adam adlı filmiyle dünya sinema tarihindeki en kötü 100 film arasına girmeyi başardı. 1992 yılında televizyonun yükselişiyle dizi oyunculuğu yapmaya başladı.

Polis 1992, Zirvedekiler 1993, Merhamet 1993, Bizim Ev1995 gibi dizilerin ardından 1998 yılında Gülün Bittiği Yer adlı filmde oynadı. Ardından 2000 yılında yönetmenliğini yaptığı Oğulcanı çekti. Köpek2005 ve Serseri 2003 adlı dizilerde çalıştıktan sonra 2006 yılında Dünyayı Kurtaran Adamın devamı olan Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu adlı filmde rol aldı.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …