Çim Nedir

Çim Nedir

Çim Ne Demektir? Çim Nedir Kısaca? Çim Ne Demek? Çim Nedir? Çim Hakkında Bilgi?

Çim Ne Demek, Çim Bahçelerde, parklarda, spor sahalarında suni çayır yapımında kullanılan çok yıllık bitki. Park ve bahçelerde, çim sahaları üzerindeki bitki grupları göze daha güzel gözükür. Onun için çim, yetiştirme önemlidir. Kaide olarak bir süs bahçesinin 3/5 kısmı Çim sahası olmalıdır. Bu oran arazinin durumuna göre değişebilir. Çim, sahasının şekli, etrafını çeviren yollara, binanın ve planlamada yerleştirilen ağaç ve çiçek bitkilerinin durumuna göre ayarlanır. Geometrik veya başka şekiller verilir.

Çimlendirilecek saha derince işlenir. En iyisi 30-45 cm derinliğine krizma belleme yapılmalıdır. Toprak, işlenirken, toprak içindeki yabani otlar, taş ve ağaç kökleri temizlenir.

Toprak işlemesini, tohumun ekiminden 20-30 gün evvel yapmalıdır. işleme sırasında toprağın tavlı olmasına dikkat edilir. işlemeden sonra, arazinin tesviyesi yapılarak, saha dümdüz hale getirilir.

Dönüme 1 ton hesabiyle yanmış çiftlik gübresi verilir. Toprak ağır ise gübreleme ile birlikte 10-15 cm kalınlığında ince dere kumu yayılır. Bellenerek toprağa karıştırılır. Bellemeden sonra ince dişli tırmıklarla ekim sahası düzeltilir.

Çim tohumunun ekimi serpme olarak yapılır. Ekim mevsimi memleketimizde ilkbahar ve sonbahar mevsimi olmakla beraber, su bol olduğu takdirde yaz ayları içerisinde de yapılabilir.

Tohumu rüzgarsız ve iyi havalarda ekmelidir. Tohum içine 1/10 nisbetinde tırfıl tohumu katmalıdır. Ev bahçelerinde 35-50 gram tohum metrekareye hesap etmelidir. Geniş sahalara metrekare için 25-40 gram tohum hesaplanır. Ekime sahanın bir kenarından başlanır, geriye doğru gidilir. Tohum ekilecek alan bastırılır. Süzgeçli kova ile sulandıktan sonra, tohum eşit şekilde muntazam olarak toprağın yüzüne serpilir.

Çim tohumlarının serpilerek ekiminden sonra üzerinin kapatılması gerekir. Bu iş için 1/3 nisbetinde dere mili, 2/3 nisbetinde elenmiş ve yanmış beygir gübresi karışımı harc ile bir parmak kalınlığında örtülür. Tohumların toprakla temasını sağlamak için harcın üstü tahta tokmakla bastırılır. Bundan sonra

süzgeçli kovalar veya hortumla yağmurlama usülü sulanır. Yağmurlama usülü sulama sabahleyin, öğle üzeri ve akşam üzeri olmak üzere günde 3 defa tekrarlanır. Her an devamlı rütübetli olması çıkışı kolaylaştırır. çimler ortalama olarak 8-10 cm boylandığı zaman toprağın oturması ve çimlerin kardeşlenmesi için üzerinden hafif merdane geçirilir ve bolca sulanır.

Biçme işlemlerinden sonra, yağmurlama usülü ile sulamalara devam edilmelidir. Biçme işini akşam üzeri serinliğinde yapmak iyi olur.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …