Çileğin inanılmaz Faydaları Nelerdir

Çileğin inanılmaz Faydaları Nelerdir?

Çileğin inanılmaz Faydaları Nelerdir? Kırmızı meyvelerin hepsinin ortak özelliği olan serbest radikallere karşı savaşma, çilek içinde geçerlidir. Böylece başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucudur.Çilek içinde bulunan C vitamini, folik asit, potasyum, B5 ve B6, magnezyum, omega-3, bakır ve K vitamini nedeni ile çok kuvvetli antioksidan kabul edilir. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kansere karşı koruyucudur.

Çileğin inanılmaz Faydaları Nelerdir?

Çileğin inanılmaz Faydaları Nelerdir1İçinde bulunan omega-3 sayesinde beyin güçlenmesi, hafızanın kuvvetlenmesi ve sinir sisteminin güçlenmesine faydalıdır. Alzheimer riskini düşürür.

Çilek, sindirim sistemini düzenler. Bağırsak kurtlarını döker, kanı temizler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Diş etini kuvvetlendirir. Dişlere sürtülerek masaj yapıldığında diş minesini temizler, tartarı alır, diş etini sağlıklı hala getirir.

Çilek, sakinleştiricidir. Stresi hormonunun salgısını engeller. Ateş düşürür. Romatizma ve karaciğer hastalıklarında çok etkilidir. Özellikle iltihaplı romatizma hastalığında ağrı kesici ve tedavi edici etkisi vardır.

Çilek, cilt yapısını elastikleştirir ve kuvvetlendirir. Daha genç ve pürüzsüz bir cilt yapısı oluşturur.

Vücudumuzda biriken toksinleri dışarı atar ve temizler. Damar sertliği ve böbreklerde oluşan kumun, taşın oluşumuna engel olur var olanları tedavi eder. İdrar söktürücüdür.

Çilek içinde bulunan salisilik asit, cilt yapısını düzenlerken, kalp ve damar sağlığı içinde çok önemlidir. Salisilik asit aspirin içinde de vardır. İşte bu nedenle, çilek, ağrı kesici, ateş düşürücü ve tedavi edici özelliğe sahiptir.

Çilek içinde bol bulunan potasyum ve fosfor nedeni ile böbrek yetmezliği çeken hastalarda kullanılmamalıdır. Doktora danışılmalı ve ona göre yenilmelidir.

Çilek içinde bulunan sodyum, potasyum, kalsiyum ve C vitamini nedeni ile yüklüdür. Yaklaşık 100 gramında 37 kalori vardır. Bu nedenle, mide sorunu çekenlerde çilek yenilmemelidir. Hazımsızlık yaratabilir.

300 gr. çilek yaprağı ve kökü 1 gece su içinde bekletilip, 1 litre suda 20 dakika kadar kaynatılır ve içilirse, mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, böbrek hastalıkları, kum ve taşa iyi gelmektedir.

5 adet çilek ezilip, süt ile karıştırılarak tonik gibi cilt temizlemede kullanılabilir. Bu şekilde cilt temiz ve pürüzsüz olmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …