Çiçekçilik Nedir

Çiçekçilik Nedir

Çiçekçilik Ne Demektir? Çiçekçilik Nedir Kısaca? Çiçekçilik Hakkında Bilgi? Çiçekçilik Ne Demek? Çiçekçilik Nedir?

Çiçekçilik Ne Demek, Çiçek ve süs bitkilerini yetiştirme sanatı. Bu bitkilerin fide, fidan, saksı içinde veya kesme olarak tarla halinde üretilmelerine Çiçekçilik veya süs yetiştiriciliği denir. Birçok çiçeklerin adları tarihte önemli devirlere isim olmuştur. Osmanlı tarihinde 17. yüzyılda başlayıp bir yüzyıl süren devreye bir süs bitkisi olan lalenin ismi verilmiştir. Bu devirde her tarafta lale bahçeleri düzenlenmiş ve lale soğanları yetiştirilmiştir. Avrupa laleyi 1789 yılında Hollandaya götürülen lale soğanı tohumları vasıtasıyla tanımıştır. Osmanlıdan aldığı bu laleyi geliştiren Hollanda bugün dünyanın sayılı lale soğanı ihraç eden ülkelerinden olmuştur.

Çiçekçilik, küçük işletmeler halinde yapılabildiği gibi, değişik ısı ihtiyacına göre seralarda, çiçeğin dekoratif güzelliği bakımından ağaçlık halinde leylak, mimoza gibi, yaprak güzelliği bakımından saksılarda yapılmaktadır.

Çiçekler, kırları, bayırları, bahçeleri ve parkları süsleyen kıymetli bitkilerdir. Saksı çiçekleri, evlerde küçük bir bahçecik gibidir.

Saksı çiçekçiliğinde, toprak ve ağaç saksılar, çiçek yetiştirmeye en elverişli olanlardır. Madeni ve teneke kaplar, hava ve rutûbeti geçirmediklerinden elverişli değildir. Toprak saksının dış kısmı sırlanır veya yağlı boya ile boyanırsa kısa bir zaman sonra çiçeğin solduğu görülür

Bir saksıya yeni dikilen bitki ilk zamanlar rahatça gelişmesine rağmen, zaman geçtikçe köklerinin o kabı tamamen doldurduğu görülür. Bu sebepten, Begonya ve Sardunya gibi çiçekler her sene bir veya iki defa saksı değişimine tabi tutulmalıdır. Saksı değiştirme işlemini ilkbaharda yapmalıdır. Yaz ortasında mecbur kalmadıkça saksı değiştirmesi yapmamalıdır. Kaktüs, kuşkonmaz ve palmiye gibi çiçeklerde, saksı değişimi iki, üç senede bir defa yapılabilir. Saksı değiştirmesi yapılacak çiçekler 8-10 gün sulanmaz ve toprağın kuruması beklenir. Toprağı ile birlikte aktarılabilmesi için bu işlem yapılır. Bir saksıyı değiştirmek için, o saksı başaşağı çevrilir ve dikkatlice dip kısmına yumruğumuzla birkaç defa

vururuz. Böylece çiçek toprağı ile birlikte saksı kalıbı şeklinde elimize geçer. Saksı değişimi yaparken toprağını da değiştirmek lazımdır. Zira, saksı bitkinin gıda alma kabiliyetini sınırlar. Bunun için elimize geçen bitki köklerinin etrafındaki toprağın bir kısmını dikkatlice atar, köklerden bir kısmını da keseriz ki, yeni kökler çıkartabilsin.

Bundan sonra ilk saksıdan biraz daha büyük bir saksı alırız. Dibinde bir veya iki delik bulunmalı ki, sulama esnasında fazla su akabilsin. Sulamada fazla suyun süzülebilmesi için saksının dip kısmına kırılmış kiremit veya yıkanmış çakıl döşenir. Bundan sonra saksının içine üçte bir nisbetinde iyi evsaflı çiçek toprağı

konulur ve değiştirilecek çiçek saksının tam ortasına gelecek şekilde yerleştirilir. Etrafına çiçek toprağı konulur ve hafifçe bastırılır. Hafif sulama yapılır ve birkaç gün gölgeli bir yere bırakılır. Bazı hallerde çiçeğin bulunduğu saksı kafi büyüklükte olmasına rağmen çiçekte bir durgunluk görülür, bu ya gıda noksanlığından veya köklerde toprak kurtları bulunmasından ileri gelir. Bu takdirde, toprağını değiştirmek gerekir.

Bitki yaprakları güneş ışınlarına yönelir. ışık durumuna kendilerini uydurmuş bitkilerin yön ve yerlerini sık sık değiştirmek doğru olmaz. Saksıların ışığa bakan kısmına bir işaret koymalıdır.

Odadan kalkan tozlar yaprakların solunum deliklerini tıkar. Onun için, büyük ve sert yapraklıları ılık suya batırılmış yumuşak süngerlerle yıkamak iyi olur. ince yapraklıları pülverize şeklinde yıkamalıdır.

ısı ve havanın köklere ulaşabilmesi için saksı toprağını 10-15 günde bir çubukla hafifçe kabartmalıdır. Bitkinin üzerinde bulunan, açıp geçen çiçekleri kesmelidir.

Gövdeleri odunsu olan ve fazla boylanan saksı çiçeklerine şekil verebilmek için budama yapılır. Budama ekseriya ilkbahar ve sonbaharda çeşide göre 3 göz üzerinden budanır.

Yurdumuzun batı bölgelerinde çeşitli Çiçekçilik işletmeleri kurulmuş ve istanbul, Ankara ve izmirde çiçek ticareti hayli artmıştır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …