Ceza Hayatı

Ceza Hayatı

Ceza, aslı adı Bilgin Özçalkan olan rap müzik sanatçısı 1977 yılında Üsküdar, istanbul Kanatlarımın Altındada dünyaya geldi. Rap müzikle tanıştıktan sonra çeşitli doğaçlama yarışmalarına katıldı ve çok sayıda birincilik aldı. 1996 yılında kurduğu ilk grubu U.C.Snin ardından, 1998 yılında Tarık Gamert Dr. Fuchs ile tanıştı ve Nefret grubunu kurdu. Bu grup ile yaptıkları çalışmalar Tunç Dindaşın projesi olan Yeraltı Operasyonu adlı toplama bir albümde yer aldı ve rap dünyasında büyük ilgi çekti

Gün geçtikçe çalışmalrına hız veren Ceza, 2000 yılında Hammer Müzik ile anlaşarak Meclisi Ala-istanbul albümünü çıkardı. 2001 yılında piyasaya çıkan Anahtar albümü, yetersiz promosyon çalışmalarına rağmen büyük bir başarı yakaladı ve yüksek satış rakamlarına ulaştı. Nefret grubu bu albümde, Erci E, Bektaş, Kader K ve Fresh B gibi isimlerle çalıştı.

Dr. Fuchsun askere gitmesi ile birlikte çalışmalarına solo olarak devam eden Ceza, 2002 yılının Haziran ayında, Sirhot, Funky C ve Mic Check gibi isimlerle birlikte çalıştığı ve kayıtlarının Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarında yapıldığı Med-Cezir albümünü çıkardı.

Albüm çalışmalarının sürdüğü sırada yurt içinde pek çok konser ve organizasyonun vazgeçilmez ismi haline gelen Ceza, ilk yurt dışı konserini 2002 yılının Mart ayında isveçte gerçekleştirdi. J&B Techno Festival, Massive Attack konseri, Rockistanbul ve H2000 gibi önemli organizasyonlarda yer aldı ve Hip Hop dünyasında önemli yeri olan pek çok ödülün sahibi oldu.

2004 yılının Ağustos ayında Rapstar albümünü çıkaran Ceza, 29 Ağustos 2006 tarihinde çıkardığı ve 17 parçadan oluşan Yerli Plaka albümü ile büyük bir başarı yakaladı. Burcu Güneşin Ay Şahit albümünde yer alan Sahilden adlı şarkısına ve Candan Erçetinin Melek albümündeki Şehir adlı parçaya rap vokalleri ile eşlik eden Ceza, Mercan Dede adıyla bilinen Arkın Allenın Su adlı albümünde de yer aldı.

2007 yılında Almanyanın Münih kentinde düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde, En iyi Türk Şarkıcısı ödülünü alarak bir ilke imza attı.

Çalışmalarını Almanyada sürdürmekte olan Ceza, Killa Hakan ve Gekko ile birlikte çıkarmayı planladıkları 36 Kingz Kreuzberg adlı albümün hazırlıklarını sürdürmekte

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …