Cerahat Nedir

Cerahat Nedir

Bazı mikroplar ve tahriş edici maddeler tarafından vücut dokularında iltihabi reaksiyon sonucu meydana getirilen, kıvamlı, yeşilimtrak – beyaz sıvı. Cerahatın irinin görüldüğü iltihap şekline irinli iltihap denir

Vücüdun bir yerine mikrop veya tahriş edici maddelerden birisi girdiği zaman, vücut savunmak için akyuvarlarını o bölgeye yollar. Ayrıca o bölgenin kanlanması da artar. Doku içine damarlardan sıvı ve akyuvar sızması olur. Böylece burası kızarır, şişer ve ağrı yapar. Cerahat başlıca iltihabın amili olan mikroplar ekserisi öldürülmüş olarak, serum, ölü doku hücreleri ve beyaz kan hücrelerinden akyuvarlardan meydana gelir. iltihabı yapan mikroorganizmanın cinsine göre cerahatin rengi ve kıvamı da değişir.

Cerahat, vücutta bulunduğu yerlere göre çeşitli isimler alır Akciğer zarı, kalb zarı gibi yerlerde olunca ampiyem, deride kabarcıklar şeklinde olursa piyodermi, bir boşluğu doldurur şekilde olursa apse adını alır. Cerahat, vücüdun dış sathına yakınsa, kendiliğinden açılarak patlayabilir. Derinlerde olan apseleri yararak dışarı boşaltmak gerekir. Cerahat temizlenmeyecek olursa, kana mikrop karışması ve sepsis denilen kan zehirlenmesi ortaya çıkabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …