Cemal Süreya Hayatı

Cemal Süreya Hayatı

Cemal Süreya Kimdir? Cemal Süreya Hayatı Özet? Cemal Süreya Hayatı Kısaca? Cemal Süreya Hayatı Hakkında?

Cemal Süreya, 1931 doğumlu, Türk şair. Asıl adı Cemalettin Seber olan Süreya, ikinci Yenilerin ileri gelen kuramcılarındandır 1931 yılında, o zamanlar Tunceliye bağlı olan ve daha sonradan Erzincana geçen, Pülümür ilçesinde dünyaya gelen ve Dersim isyanı nedeniyle, göç etmek zorunda bırakılan ailesiyle sürgüne gönderildi.

Cemal Süreya 1947 senesinde Bilecik Ortaokulundan, 1950 de de Haydarpaşa Lisesinden mezun olan Süreya, 1954 te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin Maliye ve iktisat Bölümünü bitirmesinin ardından Maliye Bakanlığında müfettişlik yapmaya başladı. Temmuz 1965te görevinden ayrılarak 1961de kuruculuğunu yaptığı Papirüs dergisini yeniden çıkarmaya başlayan Süreya o sırada hayatını, yaptığı Fransızca çevirileri sayesinde idame ettiriyodu.

1971 senesinde tekrar Maliye Bakalığındaki işine dönen Süreya 1978 yılında Kültür Bakanlığında Kültür Yayın Kurulu Danışma Üyesi oldu. 1982 senesinin Şubat ayında müşavir maliye müfettişliğinden emekli olmasının ardından yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük ve çevirmenlik de yapan Süreya, Papirüsü üç kez çeşitli aralıklarla çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, 15 günlük Yazko Somut ve haftalık 2000e Doğru dergilerinde de köşe yazıları yazdı.

Cemal Süreya 1983 yılında, Orta Doğu iktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği görevini üstlenen Süreya emekliliğinden sonra bir dönem, Oluşum, Türkiye Yazıları, Saçak ve Maliye Yazıları gibi dergilerin kültür-sanat bölümlerinde yöneticilik de yaptı.

Cemal Süreyanın ilk Şiiri Olan Şarkısı-Beyaz

Ocak 1953 te, Mülkiye dergisinde yayınlanan Süreya, şiire lisedeyken aruz denemeleriyle başlamasının ardından üniversite yıllarında serbest vezinle yazmaya yöneldi.

Şiirlerindeki şekil, muhteva ve anlatım özellikleri ile kısa sürede okuyucuların dikkatini çeken Süreya, 1950 lerin başında oluşan ikinci Yeni şiir akımına katıldı. Zamanla ikinci Yeni hareketinin önde gelen şairlerinden biri pozisyonuna gelen Süreya, şiirde anlamsızlığı savunan görüşleri benimsemedi geleneğe karşı olmasına rağmen geleneğin yeniliklerini kullanmayı seçti. Doğu ve Batı şiirinin birbirini tamaladığı değil, birbirine karşı geldiği noktada yer almayı seçen Süreya, şiirinde cinselliği işlerken toplumsal ve etik değerlere de sırt çevirmemeye çalıştı.

Yazılarında sorunları çözümlemeye çalışmak yerine yeni sorular sorma üslubunu benimseyen Süreya, denemelerinde de kendi görüşlerini belirtmektense diğer şairlerin düşencelerini incelerdi. Siyasal konulara da değinen Süreyanın, Hürriyet Gösteri ve Milliyet Sanatta yayımlanan günlüğü, otobiyografi, anı ve deneme türlerinin bir sentezidir.

Üvencinka eseriyle, Arif Damar ile birlikte 1958 yılının Yeditepe Şiir Ödülünün sahibi olmaya hak kazanan Süreyanın Göçebe adlı eseri ise 1966 Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülüne layık görüldü.

Cemal Süreyanın Toplu Şiirleri

1984 yılında Sevda Sözleri adı altında basılan Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde istanbul Kanatlarımın Altındada hayatını kaybetti. Hayatı boyunca 4 kere evlenen ve 29 farklı evde oturan Süreyanın bu yaşam tarzı şiir ve yazılarına da yansıdı. 4 Kasım 1989 imza tarihli miras yazısında, eşine bıraktığı iki halı, kütüphane, çiçeklerin tümü, büyük ayna, bütün kitaplarının telif hakkının yarısı, kendisini ve bütün notlarını eşine bıraktığını belirten Cemal Süreya adına, ölümünden sonra bir şiir ödülü verilmeye başlandı.

 Cemal Süreyanın Hayatı

ölümünden sonra Feyza Perinçek ve Nursel Duruel tarafından, 1995 senesinde, Cemal Süreya Şairin Hayatı Şiire Dahil ve 1997de de Cemal Süreya Arşivi adıyla iki kitap olarak yayımlandı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …