Celal Bayar Hayatı

Celal Bayar Hayatı

Celal Bayar Hayatı? Celal Bayar Kimdir? Celal Bayar? Celal Bayar Hayatı Kısaca?

Celal Bayar, 1883 yılında Bursanın Gemlik ilçesinin Umurbey köyünde doğdu. ilk ve orta öğrenimden sonra memuriyet yaşamına atıldı. Adalet, reji ve bankacılık alanında memuriyet görevlerinde bulundu. 1908 yılında ikinci Meşrutiyetin ilânından sonra ittihat ve Terakki çalışmalarına katıldı. Bu cemiyetin izmir Şubesi Genel Sekreterliğini yaptı.

12 Ocak 1920 de toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisine Saruhan Sancağı Milletvekili olarak katıldı. Millî Mücadelenin başlaması ile birlikte Anadoluya geçerek bu hareketteki yerini aldı.

Milli Mücadele sırasında Batı Anadoluda etkinlik gösterdi. Aynı zamanda Birinci Büyük Millet Meclisinde Bursa Milletvekili olarak görev aldı. 1921 de iktisat Bakanı oldu.

Lozan Barış Konferansına danışman göreviyle katıldı. 1923 seçimlerinden sonra ikinci Büyük Millet Meclisine izmir Milletvekili olarak girdi.

Celal Bayar 1924 yılında iş Bankasının kurulmasında önemli rol oynadı. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundaki savaşım çabalarında politikacı ve iktisatçı kimliği ile parladı. 1937-1939 yılları arasında Başbakanlık yaptı. Daha sonra siyasî yaşamını izmir Milletvekili olarak sürdürdü.

Çok partili siyasi yaşama geçilmesi üzerine 1946 yılında arkadaşları ile birlikte Demokrat Partiyi kurdu ve başkanlığına getirildi. Partisinin 1950 seçimlerini kazanmasından sonra aynı yıl Türkiye Büyük Millet Meclisince Türkiyenin üçüncü Cumhurbaşkanı seçildi. 22 Mayıs 1950.

10 yıl boyunca sürdürdüğü bu görevden 27 Mayıs harekatı ile 1960 yılında uzaklaştırıldı Yassıada Mahkemesi tarafından idama mahkum edildi. 15 Eylül 1961.

Cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi. Yassıadadan Kayseri Bölge Cezaevine nakledilen Bayar, 7 Kasım 1964 de rahatsızlığı nedeniyle serbest bırakıldı 1903 yılında Reşide Hanımla evlenen ve üç çocuğu olan Celal Bayar 22 Ağustos 1986 gününde istanbulda vefat etti.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …