Çaylak Nedir

Çaylak Nedir

Çaylak Ne Demek? Çaylak Nedir? Çaylak Ne Demektir? Çaylak Nedir Kısaca? Çaylak Hakkında Bilgi?

Çaylak Nedir, Çaylak Familyası Kartalgiller Falconidae. Yaşadığı yerler Eski ve Yeni Dünya kıtalarının orman ve su kenarlarında. Özellikleri Uzun kanatlı, çatal kuyruklu, çengel gagalı böcek, kuş, küçük kemirgenlerle beslenen kuşlar. Çöp ve leş de yerler. Bazıları göçücüdür.Ömrü 70-80 yıl. Çeşitleri Kızıl, Kara, Mısır ve Florida bataklık çaylağı en meşhurlarıdır.

Gündüz yırtıcılardan, uzun kanatlı, çengel gagalı ve çatal kuyruklu bir kuş. Gaga ve pençeleri kartallardan daha zayıftır. Genellikle kızıl karışımı esmer tüylüdürler. Uzun çatallı kuyrukları tipik

Çaylakların Özellikleri

25 santimetreden 70 santimetreye kadar değişik boyda türleri vardır. Böcek, küçük kuş, fare, köstebek gibi kemiricileri avlar. Çöp ve leş de yerler. Ortaçağda, kasaba sokaklarına sürüler halinde inerek çöpleri yediklerinden, insanlar tarafından korunmuşlardır. Yiyecek başında döğüşmeleri, çocukların ellerindeki yağlı ekmekleri kapmaları ve bazan kümes hayvanlarına da saldırmaları, yağmacı olarak şöhret bulmalarına sebeb olmuştur.

Yeni Dünya Çaylakları Daha Az Leş Yerler

Mesela Mississippi çaylağı ictinia mississippiensis böcek, küçük yılan, kertenkele, balık ve kurbağa avlar. Kara Çaylak Milvus migrans Eski Dünya türlerinden olup, sürüler halinde Afrika ve Asyadaki şehirlerin üstünde uçuşarak leş ve çöp arar. Yavaş ve

süzülerek uçar, 60 cm boya, 120 cm kanat açıklığına sahiptir. Afrikada yaşayanları palmiye ağacının yağlı meyvelerini de yerler. Kızıl Çaylak, Milvus milvus ise 65-72 cm boya, 150 cm kanat açıklığına sahiptir. Kafası beyaz, gagası siyahtır. Kanatlarının altında beyaz bir leke olup, uçarken gayet iyi görülür. Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Ön Asyada ağaçlık yerlerde yaşar.

Çaylaklar yuvalarını yüksek ağaçlar üzerine yapar. 2-4 yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süreleri 21-28 gündür. Bu sürede erkek dişiyi besler. Leş, çöp ve kemiricileri yediklerinden faydalı kuşlardır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …