Çayır Papatyası Nedir

Çayır Papatyası Nedir

Çayır papatyası (Bellis perennis) henüz Orta Çağ da yara iyileştirici ve kan temizleyici olarak bilinmekteydi. Günümüzde de rağbet görmektedir. Çayır papatyası (Bellis perennis) Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda da oldukça yaygındır. Kazlar tarafından rağbet gören bu bitki, ki Alman dilinde bu hayvanın ismiyle birlikte, “Kaz Çiçeği” diye anılmaktadır. Balçıklı zemin, çayır, çimenlik yol ve yol kenarlarında sıkça rastlanmaktadır. Yıl boyu yeşil kalan oval biçimdeki yaprakları, bitkinin toprağa yakın kısmında bir rozet şeklini andırır. Mart ayından kasım ayına kadar küçük çiçekleri görülebilir. Dil biçimindeki parlak yaprakları beyaz-kırmızı renkte, göbeği yumurta sarısı renktedir.

Saponin, tanen, organik asitler, müsilaj, uçucu yağlar, şeker, inulin ve acı maddeler, bitkide bulunan önemli bileşiklerdir. En etkili maddelerden biri saponindir. Bu sayede bitki, balgam ve idrar söktürücü, iltihap giderici ve bez salgısını kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Acı maddeler, mide üsaresi üretimini başlatır ve hazmı kolaylaştırır. Tanen maddesi damarları daraltır ve iltihabı giderir. Bitki haşlanırken oluşan müsilaj maddesi zar üzerini ince bir film gibi kaplar ve iltihabı yavaş yavaş iyileştirir. Çayır papatyası özü, egzamayı da durdurabilir. ilkbahar küründe, salata ve sebze olarak taze yaprakları metabolizmayı uyarıcı tesir gösterir. Halk arasında bu küçük bitki aşağıdaki hastalıklarda kullanılır

Solunum yolları yetmezliğinde.

Mide-bağırsak spazmlarında.

Bağırsak tembelliğinde.

Gut ve romatizmada.

Böbrek-mesane rahatsızlığında.

Sivilce, egzama ve iltihaplı yaralarda.

Ancak ağır rahatsızlıklarda her zaman hekime başvurmalısınız.

Nasıl toplanır
Çayır papatyası, Şubat ayından Aralık ayına kadar toplanabilir. ister taze isterse kurutulmuş olarak bitkinin bütününü kullanabilirsiniz. Kurutmak maksadıyla bitkinin kısımlarını bir ile üç hafta arasında havadar ve gölge bir yerde bırakınız. Bu esnada bitkinin küflenmemesine dikkat ediniz aksi taktirde bitki çürür. Son olarak koyu renk bir kapta koyup ışıktan koruyarak, serin yerde muhafaza ediniz.

Çayır papatyası çayı
iki çay kaşığı çayır papatyası çiçek ve yapraklarını çeyrek litre suyla kaynatıp 10 dakika, uçucu yağların buharlaşmaması için kapalı olarak bekletiniz, daha sonra süzünüz. Günde iki bardak içiniz. Her şifalı bitki çayında olduğu gibi, çayır papatyası çayı da art arda 14 günden fazla bir süre kullanılmamalıdır. iki haftalık bir aradan sonra bu çay tedavisini tekrarlayabilirsiniz.

Harici kullanım
Haşlanmış çayır papatyası harici olarak da kullanılabilir. Önce yüzen bitki parçalarını kâğıt filtre ile süzünüz. Daha sonra temiz bir havluya bu haşlanmış bitkiyi koyup yaranın üzerine pansuman ediniz. Hastalıklı ciltlere bu haşlanmış bitki sürülmeli ve cilt temizlenmelidir.

Çayır papatyası salatası
ilkbaharda taze yaprakları koparılıp, arzu edilirse taze ısırgan otu yaprakları ile karıştırılmak suretiyle, salatası hazırlanabilir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …