Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Canlı Nedir

Canlı Nedir

Canlı Nedir

Canlı Nedir? Canlı Ne Demektir? Canlı Nedir Kısaca? Canlı Ne Demek? Canlılar Hakkında Bilgi?

canlı Nedir, canlı, herhangi bir canlının tek bir hücresini düşünecek olursak, Canlı olmanın bütün gereklerini aslında bu tek bir birimsel yapı üzerinde görebiliriz Canlı, organize olan ve bu organize karakteri sayesinde de kendinin devamını sağlayabilendir. Kendiliğinden çeşitli kimyasal tepkimeleri gerçekleştiren, bu tepkimeler sayesinde Yapı taşlarını kendisi oluşturabilen veya gerektiğinde yıkabilen, üreyebilen, içinde bulunduğu koşullardan haber alabilen ve bunlara karşı tepkiler oluşturabilen ve, en önemlisi de, bunların hepsini yapabilmek için mutlaka enerjiye ihtiyaç duyan her şey canlıdır.

canlıların kabul gören 3 temel ayırt edici özelliği beslenme, üreme ve etraflarında olup bitenden haberdar olma duyumsama olarak sayılır. Bunların hepsinin temelinde ise, bir enerji gereksinimi vardır. Örneğin bazı kristallerin de kendi kendilerine büyüdükleri bilinmektedir. Ancak gelişmek, üremek ve diğer her şey için, canlılar mutlaka enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Çeşitli yaşamsal fonksiyonların ortaya çıkması, canlıların, doğal yapısal özelliklerinin bir sonucudur. Örneğin beslenme, hücrenin canlı yapısının devamı ve işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olarak ortaya çıkmıştır.

dünya üzerinde bulunan tüm canlılar, dna ve/veya RNA olarak bilinen nükleik asitleri taşırlar. Bu moleküller, yeni bir neslin meydana getirilebilmesi için gerekli olan bilgiyi depolar. Cansız varlıklarda ise, kendiliğinden çoğalma üreme söz konu su olmadığı için, bu tip bir bilginin depolanma gereksinimi de yoktur.

Canlılar çevreye uyum sağlama, üreme, kalıtım gibi ortak özelliklere sahip doğal varlıklar grubunun üyesi. Canlılar, yaşam denilen ve nasıl oluştuğu hâlâ çözülemeyen gizin temel öğeleridir.

Canlıların, Ortak Özellikleri

Özel bir kimyasal dizilim Hücresel dizilim Organizasyon Uyarılma Uyarıya Tepki verme Enerji kullanımı Çevreye uyum Üreme

Evrimsel uyum ve varyasyonların kalıtımı Canlıların hepsi hücrelerden oluşmuştur. Hücrenin ilkelliğine göre Prokaryotik ilkel ve Eukaryotik Ökaryotik gelişmiş canlılar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

ilk zamanlar sınıflandırma şöyle yapılmıştır öncelikle bitkiler ve hayvanlar diye canlılar ikiye ayrılmaktaydı. Sonradan bakteriler gibi tek hücreli canlılar, keşfedilip ne bitki ne hayvan özellikleri gösterdikleri farkedilince üçüncü grup olarak tek hücreliler grubu ortaya çıktı Haeckel 1894 Sonradan farkedilen ise bu tek hücrelilerin de prokaryotlar ve ökaryotlar olmak üzere iki çeşitli olduklarıydı. Dolayısıyla tek hücreliler grubu monera prokaryotik ve protista ökaryotik olmak üzere ikiye bölündü. En son olarak da, daha önceden Bitkiler grubunda yer alan mantarların aslında fotosentez yapamadıkları farkedildi bitki sayılamayacakları düşünülerek onlara da ayrı bir grup açıldı Whittaker 1959 ve bugünkü sınıflandırma sistemi elde edilmiş oldu.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …