Çakmak Nedir

Çakmak Nedir

Çakmak Ne Demektir? Çakmak Ne Demek? Çakmak Nedir Kısaca? Çakmak Neye Yarar?

Çakmak Nedir, Çakmak Kibrit bulunmadan önce ateş için kıvılcım çıkaran çelik alete verilen ad. Eski Çakmaklı tüfeklerde taşa çarpıp kıvılcım çıkarmak süretiyle barutu ateşlemede kullanılan alete de bu ad verilirdi

Çakmak çakıldığında kıvılcımların tutuşması için ağaçların gövdelerinden alınıp kurutulan, kolayca tutuşabilen, kav denilen maddeler kullanılırdı. Kav taşın üstüne konulur, sol elin baş ve işaret parmakları arasında sıkıştırılırdı. Sağ elde tutulan çakmağın taşa vurulması süretiyle de çıkan kıvılcımla yanma sağlanırdı. Sonraları kav yerine pamuk ipliğinden fitiller kullanıldı. Çakmak, taş, kav veya fitil, deriden yapılmış ağzı büzmeli bir kesede muhafaza edilirdi.

Günümüzde Çakmak daha çok sigara yakımında kullanılmaktadır. Ayrıca bütangaz tipi ocakları tutuşturmak için kullanılan aletlere de Çakmak denmektedir. Önceleri benzinli sonraları gazlı olan Çakmaklar, yerine manyetolu Çakmakların kullanılması yaygınlaşmıştır. Kibrit kutusundan çok küçük ve zarifleri yapılan Çakmaklar çok kullanışlı olmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …